Kravene er mange til topptursekken. Størrelse mellom 25 og 40 liter er kjekt, og alle sekker for topptur bør ha eget rom for skredutstyr (spade og søkestang), slik at du slipper å knote med annen bagasje i en skredsituasjon.
Her er fem viktige egenskaper å se etter i en topptursekk - som alle handler om å feste.
HJELMFESTE
Mesteparten av toppturen foregår i motbakke. Hvis det ikke er skummelt terreng – altså fare for snøskred, steinsprang eller den slags – er det veldig kjekt å slippe å ha hjelmen på hodet. Skihjelmer isolerer godt, og det er gjerne det siste du vil når hodet koker etter tre timer i motbakke og det fortsatt gjenstår like lenge til toppen.
Men det er også noe herk å ha hjelmen i sekken, for der tar den masse plass. Plass som heller kunne vært brukt på drikke, mat eller godteri. Eller enda bedre; ingenting.
Å ha hjelmen hengende og slenge i sekkestroppene er enda verre. Det burde muligens vært ulovlig.
Da gjelder det å ha hjelmfeste. Det er rett og slett en slags avtakbar lomme som holder hjelmen på plass utenpå sekken. Siden hjelmer er nokså lette i forhold til størrelsen er de greie å ha på utsiden såfremt de sitter stramt.
SKIFESTE
Noen ganger blir det rett og slett for bratt, trangt eller snøfritt til å gå med skiene på beina. På våren starter ofte turene under snøgrensen. Andre turer går i bratte renner eller langs snøfrie rygger. Og noen ganger havner du uforutsett i situasjoner hvor et eller annet må forseres uten ski.
Da gjelder det at sekken har fine funksjoner for å bære ski. Noen foretrekker såkalt a-feste, hvor skiene er på hver side av sekken og festet i toppen, slik at de former en a.
Andre sverger til skråfeste, hvor skiene er festet sammen og på skrå utenpå sekken. Noen sekker har hurtigfester, hvor skiene kan festes uten å ta av sekken. Ikke like komfortabelt, men kjekt når skiene må på ryggen i kortere perioder.
De fleste topptursekker har systemer for både a- og skråfeste, og noen har enda flere muligheter for å feste ski.
KROPPSFESTE
Sekken må være komfortabel å bære. Særlig hvis du skal bære skiene, som øker vekten og flytter tyngdepunktet. Det setter krav til blant annet skulderreimer, hoftebelte, rygglengde og padding i ryggen.
Prøv sekken før du kjøper, gjerne med mye last. Mange sekker kommer i flere rygglengder eller egne versjoner for damer, og svært mange av disse har vi testet på friflyt.no.
ISØKSFESTE
Noen ganger skal du herje i teknisk terreng. Og hva betyr det? Jo, teknisk terreng er bratte områder hvor man må bruke klatreteknikker for å komme opp eller ned. Da trenger man ofte isøks og stegjern, som i sum vanligvis utgjør rundt 26 sylskarpe pigger.
Den slags er kjekt å feste utenpå sekken, og i hvert fall plassere langt unna dunjakka. Hvis du i tillegg må ha med tau er det smart med en sekk som har systemer for å feste den slags på utsiden – på måter som gjør at de ikke henger og slenger. De beste isøksfestene er designet slik at øksen kan tas av uten å ta av sekken.
DAGEN DERPÅ – FOR MYE FESTER BLIR TUNGT
Som med alt annet toppturutstyr er lav vekt også viktig på sekken – du vil jo ikke drasse på for mye? Noen merker har lagt stor vekt på å kun ha med de viktigste funksjonene, andre har tatt med alt og enda mer.
Hvis du vet hvilke funksjoner du vil ha og ikke, da kan det være kjekt å se etter en sekk med så få detaljer som mulig - men det må være de rette. Da sparer du vekt og kan gå fra kompisene dine i motbakken eller ha med litt ekstra snop til toppen. Eventuelt begge deler.
Ortovox Haute Route 30s
Teknisk og detaljrik topptursekk laget for kortere rygglengder – denne er med andre ord godt egnet for dedikerte toppturdamer.
Blue Ice Kume 38l
Avansert topptursekk for tekniske turer. Denne sekken har alt du kan tenke deg av funksjoner, kombinert med temmelig lav vekt. Et ypperlig valg for skiturer i krevende fjell.
NORRØNA Lyngen 35
Ny modell fra Norrøna - denne er utviklet i samarbeid med flere av landets mest rutinerte toppturfolk, og er temmelig spekket med funksjoner.
Arc'teryx Rush SK 32
Ny modell fra kanadiske Arc´teryx, med svært gjennomtenkte løsninger, solide materialer og temmelig lav vekt.
Exped Serac 35
Lett sekk som likevel har mange funksjoner og er godt egnet for krevende toppturer. Kommer i flere størrelser, rygglengder og farger.
SALOMON MTN 30
Ny topptursekk som har hentet funksjoner fra Salomons løpesekker. Det betyr lav vekt, mange kjekke lommer, og god bevegelsesfrihet - men også muligheter til å bære alskens utstyr.