Den californiske tursekk-giganten Osprey lanserte denne versjonen av topptursekken Soelden foran vinteren 2023/ 24. Sekken er laget i nylon, og er litt tyngre en gjennomsnittet.
Den har en mindre lomme og glidelåsåpning til skredutstyrsrommet i toppen. Sistnevnte har asymmetrisk, toveis glidelås som går under den øverste kompresjonsreimen på sekkens venstre side. I toppen er det også en lomme som skjuler et integrert hjelmfeste, og bæreløkke. Hovedrommet åpnes via ryggen, hvor glidelåsen går i hele sekkens lengde. Ryggpanelet er avstivet med skum.
KOMFORT: Osprey Soelden sitter godt på ryggen og er behagelig å kjøre med. Bildet er fra testtur i Sveits. Foto: Ole-Jørgen Lian
Sekken har fire kompresjonsreimer. De øverste kan åpnes med låsbare plastspennner, og de nederst er forsterket på innsiden for å holde på plass ski festet i a-form. Sekken har ikke dedikert skråfeste for ski, men man kan bruke snowboardfestene for å feste ski på skrå. Festeanordningen for snowboard er to kraftige stropper på tvers av sekken. Disse åpnes og lukkes med låsbare plastspenner. De kan også brukes som isøksfester.
Bærereimene har straming ved skuldrene, flyttbar brystreim og en liten utstyrsløkke på hver side. Hoftebeltet strammes med plastspenne, og på høyre side er lomme og venstre side utstyrsløkke.
Osprey Soelden 32 i bruk
Soelden 32 er har ålreit pris og nokså fin finish. Det gir et godt førsteinntrykk. Glidelåsene er solide og glir godt. Med store hemper er de enkle å bruke, men plasseringen av glidelåsen til skredutstyrsrommet under den ene kompresjonsstropper er i beste fall uvant. Skal du åpne dette rommet på en fornuftig måte må du først åpne kompresjonsreima, som altså har en plastspenne som først må låses opp. Dette kan fort bli knotete i en stressa situasjon hvor du trenger rask tilgang til redningsutstyr. Ut over det er rommet stilig designet med den asymmetriske glidelåsen, og størrelsen er fin.
UKOMPLISERT: Skal du på lange eller teknisk krevende toppturer finnes bedre alternativer enn denne, men på moderate toppturer er Soelden et fint alternativ. Foto: Ole-Jørgen Lian
Det er også litt uvant at snowboardfestene også er skråfeste for ski og isøksfeste. Det krever litt øving for å bruke alle disse funksjonene samtidig og sømløst, særlig når du i tillegg har festet hjelm utenpå. Å ta av isøks(ene) uten å ta av sekken er nærmest umulig. Hjelmfestet for øvrig er veldig fint, og siden det henger fast i sekken skal det mye til for å miste det.
Bærekomforten er ypperlig og det er en smal sak å stramme sekken godt slik at den sitter fint også med mye utstyr utenpå.
Osprey Soelden 32 vinner nok ingen innovasjonspris, men er en rimelig sekk med fin finish som passer godt for vanlige toppturer. Skal du på noe mer krevende og teknisk finnes mange bedre alternativer.
Allerede abonnent?
Norges største og beste magasin om ski, topptur og bratt friluftsliv - siden 1998
OrdinærUnder 28 år
Digital tilgang
79 kr/md i 12 md*
139 kr/md - ingen bindingstid
Med magasin
99 kr/md i 12 md*
+ 5 utgaver av Fri Flyt magasin
*Forutsetter 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden.