Europa er kraftig rammet av en ny smittebølge av koronaviruset Covid-19. I tillegg er skianlegg både i Europa og i Norge på vei inn i skisesong. Nå vil flere sterke krefter i Europa at skiferien skrinlegges, og at heisene står stille i tiden fremover.
Det var først Italias statsminister Giuseppe Conte som fremmet forslaget om at EU bør stenge alle skianlegg. Nå får han altså støtte fra Angela Merkel.
– Vi vil igjen si til innbyggerne våre at de skal unngå unødvendig kontakt. Det innebærer også private turer og reiser. Skisesongen er like rundt hjørnet, og vi prøver å komme med en enighet i Europa om vi klarer å stenge alle skianlegg, sier Merkel, ifølge CNN.
Østerrike kritiske
Østerrike er, ikke overraskende, svært negative til å stenge skianleggene. De anslår en kostnad på 2,4 milliarder euro, som de mener EU må betale dersom anleggene stenges. Merkel legger mer eller mindre skylden på Østerrike dersom anleggene fortsatt holder åpent.
– Dessverre ... når vi hører fra Østerrike, ser det ikke ut til at vi kan lykkes lett. Men vi vil prøve igjen.
Foreløpig har assisterende helsedirektør Espen Rostrup Nakstad i Norge uttalt seg positiv til skiferie, og mener det gir liten risiko for smitte. Særlig hvis alle kjører private biler rett til hyttene.
Norge er som kjent ikke en del av EU, men er bundet til en god del regler og retningslinjer gjennom EØS-avtalen. Det er foreløpig ukjent hvilke konsekvenser en stenging i Europa vil få for Norge.

VIL STENGE: Angela Merkel legger press på EU for å stenge skianlegg. Foto: Wikimedia
– Eneste landet med krav til avstand
Camilla Sylling Clausen i tidligere Alpinanleggenes Landsforening, nå Norske alpinanlegg og fjelldestinasjoner, sier de har jobbet tett med myndighetene siden i sommer om smittevern.
Sammen med FHI og kommuneoverlegene i Hemsedal og Trysil har de laget en bransjeveileder for smittevern, i tillegg til kommunikasjonsplan for en trygg sesongåpning.
– Som eneste land i Europa har vi krav til avstand til andre enn nærkontakter i både skiheisen og i heiskøen, et tiltak som er med på å holde smittefaren lav. Vi vil nå kun ha norske gjester i alpinanleggene, og med det forholdsvis lave smittetrykket vi i dag har i Norge vil det være urimelig å sammenligne alpinanleggene i Norge med resten av Europa. Bransjen og tilknyttede næringer i fjelldestinasjonene har god dialog lokalt og nasjonalt, og vi har tillit til at norske myndigheter følger situasjonen tett og tar de riktige avgjørelsene, sier Clausen i en uttalelse.
Sverige, som faktisk er med i EU, holder nå åpent. Det gjør også Sveits, som i likhet med Norge ikke er medlem. Østerrike holder derimot stengt.
Særlig Alpene har mer eller mindre fått skylden for den voldsomme smittespredningen av koronaviruset, etter at flere ble smittet på skiferie. Særlig ble Ichgl hardt rammet.
I Norge ligger det forøvrig an til en storåpning av skianlegg neste helg.