I november i fjor sendte Romsdals-bosatte Kilian Jornet nærmest sjokkbølger gjennom sportsbransjen da han og Salomon gikk hvert til sitt.
Jornet, med over en million følgere på Instagram, har ikledd seg Amer-merket siden han var 16 år gammel.
Med på kjøpet røk også sponsoravtalen med klokkemerket Suunto. Salomon har virket som en nærmest perfekt match for Jornet, siden de både leverer løpe- og skiutstyr til multisport-utøveren.
Men for kort tid siden lanserte han sitt nye merke NNormal sammen med det spanske merket Camper. Men i tillegg til å være en av verdens største fjelløp-profiler, er Jornet også en av de største rando-stjernene i verden.
Derfor oppstod det naturlig nok også spekulasjoner om hvilket merke han skulle få ski og skiutstyr fra i tiden fremover.

SKI: Kilian Jornet underveis i løpet. Foto: Romsdal Rando
Under helgens Romsdal Rando ble han altså sett med ski fra Skitrab, en kjent produsent av lett toppturutstyr fra Nord-Italia. Men Jornet, som naturlig nok har en stor markedsverdi, avviser blank at han har fått nytt sponsor.
– Nei. ingen sponsor. Jeg har kjøpt ulike ski fra Dynastar, Skitrab og Moonlight og skal bruke dem avhengig av forholdene, sier Jornet, som ikke overraskende stakk av med seieren i konkurransen.
Jornet krever sjeldent en lengre introduksjon, men mannen fra Spania har altså vunnet Skyrunner World Series seks ganger. 34-åringen står også for flere vanvittige prestasjoner i fjellet, som blant annet Halls renne, Fiveruta og han har løpt opp og ned Matterhorn på under tre timer.
Men til Fri Flyt sier han altså at han ikke vil ha noen ny utstyrsleverandør.
– Jeg brukte for eksempel Dynastar på Pierra Menta og Skitrab nå. Jeg vil ikke ha en teknisk sponsor som ski, isøkser og tau, men jeg vil heller kjøpe og bruke det jeg føler er best for enhver aktivitet.
Jornet har tidligere hintet om at akkurat dette kunne skje tidligere i et intervju med Fri Flyt.

NYTT MERKE: Kilian Jornet slår seg sammen med Camper og skal lage løpesko og løpeklær. Foto: Jaime de Diego
– Hva liker du best – ski eller løping?, spurte Fri Flyts journalist.
– Begge deler er like gøy, men på slutten av hver sesong gleder jeg meg veldig til den andre sesongen begynner. Det handler først og fremst om riktig verktøy for å gjøre det forholdene legger til rette for.
Salomon og klokkeprodusenten Suunto sørger for at han har til smør på brødskiva. Mens han viser frem noen prototyper på et slags stegjernovertrekk for joggesko i den temmelig imponerende utstyrsboden sin.
– Hvis arbeid med sponsorene stjeler for mye av tiden jeg kan bruke til fjells, da kjøper jeg heller greiene selv.