Eirik Fuglesteg Luksengard og Vetle Springgard var to av fjordårets deltakere som tok turen til Stad for å lære seg bølgesurfing og henge ut med andre ungdom. Surfingen ga mersmak, og begge brukte da like godt både høstferien og påskeferien til å returnere til det nye surfesentrumet i Norge.
- Jeg har problem med å konsentrere meg på skolen. Nå vil jeg bare surfe. Surfing er helt klart det kuleste jeg har prøvd, uttaler den 17 år gamle Springgard fra Ål i Hallingdal.
Campsjef Simen Knudsen lot seg imponere over de to ivrige guttene fra Ål, og denne sommeren har de fått jobb som hjelpere ved avvikling av årets ungdomssurfcamper.
- De surfer allerede bedre enn andre som har holdt på i flere år. Og når vi har ungdom som er virkelig gira må vi jo selvfølgelig backe de opp slik at de får surfet mest mulig, uttaler Knudsen som selv har bosatt seg i Hoddevik for å kunne surfe mer.
Ungdomscamp i Norges nye surfesentrum
Ved å se på kartet skulle man ikke tro at Stadt kunne bli et surfesentrum, men det har det i følge Simen Knudsen blitt.
- Vi føler det er naturlig å legge campene til Stad siden man her også får muligheten til å møte mange andre tilreisende surfere i tillegg til at Stadt er Norges mest stabile surfespot, hevder Knudsen.
Deltakerne bor på Lapoint Surfcamp Stadt i Hoddevik der de gjennom en uke får instruksjon og låne alt av surfeutstyr. I følge arrangøren blir det også tilrettelagt for morro utenom surfetid med grilling, småkonkurranser, utflukter, dykking og båtturer.
Australsk surfer som medarrangør
Seamus Fox flyttet til Norge for to år siden og har vært en inspirasjon for mange i surfemiljøet ved å vise surfeferdigheter som ligger langt over Norsk standard. Denne sommeren tar han med seg surfeteamet sitt til Stadt for å hjelpe ungdommen å komme i gang med surfing.
- Vi ønsker å se surfing som en sport i utvikling der ungdom blir inkludert og får oppleve og forstå surfekulturen, uttaler Fox som eier og driver distribusjonsselskapet Fox Distributions.
I utenlandske surfenasjoner er ikke egne ungdomsarrangement noe nytt der internasjonale surfemerker står i spissen.
- Merket vi jobber med, Ocean & Earth, avvikler på internasjonal basis flere hundre arrangement for ungdom. Vi ønsker å gi noe tilbake til miljøet og tilrettelegge slik at ungdom får komt seg ut til kysten og surfet, avslutter Fox.
Faktainformasjon om Summersurfcamp
Sted: Hoddevik på Stad
Dato: 6 ukescamper i løpet av sommerferien
Inkludert: Surfeinstruksjon, fri bruk av surfeutstyr, 7 overnattinger, frokost og transport
Pris: 4500 for 1 uke
Hjemmeside: www.summersurfcamp.no
Saken er en pressemelding fra Lapoint.no


















