/ Surf

Kan vinne sin tredje strake Triple Crown

Andy Irons` nære venn Joel Parkinson har vært skadet i et halvt år – I gårsdagens comeback vant han den første av de tre konkurransene på Hawaii.

Sist oppdatert: 22. november 2010 kl 11.47
COMEBACK: Parkinson vant den første av de tre konkurransene i Triple Crown. Foto: ASP/Kirstin
COMEBACK: Parkinson vant den første av de tre konkurransene i Triple Crown. Foto: ASP/Kirstin
Lesetid: 2 minutter

I sitt fantastiske comeback til profesjonell surfing vant australske Joel Parkinson i natt på Haleiwa, Hawaii. Parkinson har vært borte fra konkurransesurfing i seks måneder på grunn av en komplisert kuttskade i foten.

Med seier i den første av de tre konkurransene på Hawaii tar Parkinson ledelsen i Triple Crown og leder dermed kampen mot sin tredje strake seier i den prestigetunge konkurransen.

– Det har gått veldig opp og ned i år følelsesmessig. Jeg kuttet meg i foten og var ute i seks måneder, kunne ikke surfe i på tre måneder. Så fikk jeg barn og alt var veldig bra, og så døde Andy (Irons red.anm). Det har vært et år med bra ting, så dårlige ting. Å surfe en bølge er uansett noe som gjør at du kan glemme alt som skjer rundt deg, sier Parkinson, som nå vil gjøre opp for det turbulente 2010 med å vinne Triple Crown i desember.

Parkinson slo den lokale hawaiianske surferen Joel Centeio i finalen.

Neste stopp i Triple Crown er Sunset Beach, før finalen på Pipeline i desember.

Se film av Parkinsons forferdelige «fin chop» her:

Dette er Vans Triple Crown:

- Reef Hawiian Pro 12. - 23. november - Haleiwa

- O`neill World Cup of Surfing 24. november - 6. desember - Sunset Beach

- Billabong Pipe Masters 8. - 20.desember - Pipeline

Publisert 22. november 2010 kl 10.38
Sist oppdatert 22. november 2010 kl 11.47
 

Relaterte artikler

Helikopterpiloten som startet surfebutikk på si

Butikkeier: – Stenger når det er bra bølger

jente som surfer foran operahuset i Oslo
Her foiler Oda midt i Oslo sentrum

Her surfer Oda midt i Oslo sentrum

CRUISER CRUISESKIPET: – I dag var det en sykt bra tysk båt. Mein.. et eller annet. Den gikk jo «hur långt som helst». Jeg kunne sikkert stått helt til Tyskland, sier foilsurfer Sebastian Kjellström. Foto: Christian Nerdrum
Surfer bak skipene i Oslofjorden

Surfer bak skipene i Oslofjorden

RÁN: Etter ti år med planlegging og forberedelser var omsider Freddie Meadows klar for å surfe Rán sitt fulle potensial. Foto: Magnus Nordmo
– I ti år har jeg hatt mareritt

– I ti år har jeg hatt mareritt

SALTSTEIN: Ivar Trondsen alene med sin bror Torgeir på surfeplassen Saltstein, like utenfor Larvik. Foto: Torgeir Trondsen
Da surfing ble en miljøkriminalitet

Historien om surfeparadiset Saltstein

 

Fri Flyt utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Tore Meirik | Christian Nerdrum | Henning Reinton (magasinansvarlig)

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen