/ Surf

Hele året på brett i Lofoten

– Dette er den beste av alle verdener, sier Oscar og Eirik med smil som er like brede som stranda på Unstad. Med utgangspunkt i Lofoten folkehøgskole bruker de brett hele året.

Sist oppdatert: 4. mai 2013 kl 19.07
UNSTADBØLGER: Lofotsurf på sit beste! Foto: Nils Magnus Nilssen
UNSTADBØLGER: Lofotsurf på sit beste! Foto: Nils Magnus Nilssen
Lesetid: 2 minutter

Surfing og toppturer i Norge kan som kjent være usikre aktiviteter begge deler. Vær og vind er lunefulle følgesvenner som ofte setter seg på tverke. Men bor man først midt oppe i herlighetene, og kan plukke dagene fra kalenderen i god forståelse de meteorologiske variablene, da har man riktige forutsetninger.

– Nettopp, sier Oscar Nordin og Eirik Luksengard, det gjelder å være der når forholdene er som best. Det er mange som får fine surfeopplevelser på et kort besøk til Lofoten, men reale bomturer forekommer også. Nettopp derfor har året på folkehøgskolen vært så fint. Vi styrer livet i skjønn harmoni med bølgevarslene og pudderkvaliteten. Er det bra swell på Unstad, drar vi dit, og lokker de mange toppene med urørte nedfarter og fin snø, så velger vi oppover. Eller vi avslutter en lang dag på fjellet i bølgene på nordsida av Lofoten. Dobbeltdager, kaller vi det.

Surfeelevene har nettopp kommet tilbake fra en tre ukers tur til Portugal der det har dreid seg om surfing hele tida, men rakk knapt å stikke innom skolen før turen gikk til det etterlengta Unstad.

– Man blir bare fullstendig hekta på dette landskapet, sier de to, som akkurat denne dagen fant det de håpet på, lange, seige bølger i grønt vann under snødekte fjell.

Publisert 4. mai 2013 kl 19.07
Sist oppdatert 4. mai 2013 kl 19.07
 

Relaterte artikler

Helikopterpiloten som startet surfebutikk på si

Butikkeier: – Stenger når det er bra bølger

jente som surfer foran operahuset i Oslo
Her foiler Oda midt i Oslo sentrum

Her surfer Oda midt i Oslo sentrum

CRUISER CRUISESKIPET: – I dag var det en sykt bra tysk båt. Mein.. et eller annet. Den gikk jo «hur långt som helst». Jeg kunne sikkert stått helt til Tyskland, sier foilsurfer Sebastian Kjellström. Foto: Christian Nerdrum
Surfer bak skipene i Oslofjorden

Surfer bak skipene i Oslofjorden

RÁN: Etter ti år med planlegging og forberedelser var omsider Freddie Meadows klar for å surfe Rán sitt fulle potensial. Foto: Magnus Nordmo
– I ti år har jeg hatt mareritt

– I ti år har jeg hatt mareritt

SALTSTEIN: Ivar Trondsen alene med sin bror Torgeir på surfeplassen Saltstein, like utenfor Larvik. Foto: Torgeir Trondsen
Da surfing ble en miljøkriminalitet

Historien om surfeparadiset Saltstein

 

Fri Flyt utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Tore Meirik | Christian Nerdrum | Henning Reinton (magasinansvarlig)

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen