/ Surf

Brusurfing i Lofoten

Stadig flere prøver elvesurfing på en eller annen måte. Inge Wegge og Edvart Falch Alsos har testet fenomenet i Lofoten. Se bildeserien!

Sist oppdatert: 31. juli 2007 kl 08.36
Lesetid: 2 minutter

En regnværsdag i Lofoten denne våren fikk jeg endelig testet ut noe jeg har tenkt på i lang tid: Kan man surfe i elvestrømmer? Vi var to gutter med våtdrakt og surfebrett. Tross regn og forholdsvis lave temperaturer var vi ute og prøvde.

- Vi fester et tau til en bru, og når tidevannet kommer etter flo tømmes innsjøen, og det blir en god og fin strøm under brua og ut i havet som vi kan surfe på, sier Edvart Falch Alsos.

Vi hadde vært på fjellet noen dager tidligere og oppdaget strømmen på vei tilbake. Da kom ideen om å teste surfebrettet der. Vi var ikke helt sikre på om det ville fungere, men vi tok sjansen.

Under brua fosset vannet. Flere tonn ble tømt ut for hvert minutt som gikk. Jeg hoppet uti. Sakte ble jeg dratt ut i det sterkeste partiet i strømmen. Der reiste jeg meg forsiktig, og etter hvert begynte jeg med svinger og små hopp. Jeg hadde en sikkerhetsline rundt magen slik at jeg ikke skulle gå med strømmen ut i havet.

Det var en spesiell følelse fordi man tror at man har så høy fart, men egentlig står man bare i ro. Etter en stund kunne høye gledesrop høres fra vannet. Både jeg og Edvart Falch Alsos fikk etter hvert til noen triks. Vannet sprutet rundt oss og brede glis kom fram. Utrolig gøy!

Noen dager senere dro vi ut igjen, og da begynte vi å ta triks som reverts og show-its. Man kan også pushe fart ved å kjøre hardt fra side til side.

Dette blir en sport vi skal fortsette med, det kan jo gjøres hver dag. Man må bare dra når tidevannet er på vei opp eller ned, det beste er i perioden midt mellom flo og fjære. Man må huske på at det er kun når strømmen er sterkest at dette vil fungere, og at det også er da det er farligst. Ikke gjør dette uten en plan og en eller flere på land som kan hjelpe deg når du faller.

Se bildeserien under!

Publisert 31. juli 2007 kl 08.26
Sist oppdatert 31. juli 2007 kl 08.36
 

Relaterte artikler

Helikopterpiloten som startet surfebutikk på si

Butikkeier: – Stenger når det er bra bølger

jente som surfer foran operahuset i Oslo
Her foiler Oda midt i Oslo sentrum

Her surfer Oda midt i Oslo sentrum

CRUISER CRUISESKIPET: – I dag var det en sykt bra tysk båt. Mein.. et eller annet. Den gikk jo «hur långt som helst». Jeg kunne sikkert stått helt til Tyskland, sier foilsurfer Sebastian Kjellström. Foto: Christian Nerdrum
Surfer bak skipene i Oslofjorden

Surfer bak skipene i Oslofjorden

RÁN: Etter ti år med planlegging og forberedelser var omsider Freddie Meadows klar for å surfe Rán sitt fulle potensial. Foto: Magnus Nordmo
– I ti år har jeg hatt mareritt

– I ti år har jeg hatt mareritt

SALTSTEIN: Ivar Trondsen alene med sin bror Torgeir på surfeplassen Saltstein, like utenfor Larvik. Foto: Torgeir Trondsen
Da surfing ble en miljøkriminalitet

Historien om surfeparadiset Saltstein

 

Fri Flyt utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Tore Meirik | Christian Nerdrum | Henning Reinton (magasinansvarlig)

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen