– Det siste året har vi vel rett over 300 surfedager. Det innebærer oftest to sessions om dagen pluss kursene. 9 av 12 timer hver dag er vi i vannet. Til slutt ender man opp som en rosin, og trenger ikke lenger vaske håret, sier Linus Eliasson på vegne av seg selv og bestekompis Pontus Johansson. De to svenskene har nå jobbet de to siste høstsesongene for Lapoint travels på Stad, en halv sesong i Portugal og er i gang med den andre sesongen i Marokko hvor Fri Flyt møtte de surfegale kompisene.
Siden Pontus og Linus sluttet på videregående skole har interessen stort sett vært ensrettet på surfing, og det er her alle sparepengene blir brukt. Totalt har de to vært hjemme en og en halv måned i Sverige for å være med familien. Mai og juni dro Linus og Pontus til Indonesia på ferie - for å surfe.
– Jeg holder kontakt med kompiser og familie herfra, så forsøker jeg heller få alle å begynne med surfing og komme ned hit i stedet.
Hva er en perfekt dag for dere?
– Når man sitter ute på Killers (en berømt bølge i Taghazout, Marokko. Red anm) tidlig morgen og innser at timingen er perfekt. Ingen vind, bra swell, rett vannstand og ingen andre ute enn Pontus og meg. Så sitter vi der og plukker bølge etter bølge. Hvis det da er fredag, så kommer vi tilbake til resten av crewet som har laget klar frokosten. Så kanskje får vi noen komplimenter for at uka har vært suveren av gjestene. Da begynner man å lure på å dette er noe en burde drive med resten av livet, forteller Linus fornøyd. Likevel avslører han at begynnelsen på et studie ikke er så langt unna.
Hvordan er en typisk dag?
– Opp klokka 0600, tar meg en tallerken cornflakes og en banan. Pakker surfbrettet og våtdrakten i bilen og kjører til en tidligsession mellom 0645 og 0900. Da er det direkte på frokost før vi instruerer surfing fra 1000 - 1230. Så lunsj fra 1300 - 1400 og ettermiddagssession 1500 - 1800. Middag er klokken 1930. Kanskje tar vi et par øl og runder av kvelden med en surfefilm, forklarer Pontus.
Når er det ikke så bra å jobbe i Marokko?
– Det er 340 soldager i Marokko, men når det regner er det virkelig kjedelig. Da begynner du å klatre på veggene. I Hoddevik blir man jo vant med drittværet, men her passer det rett og slett dårlig. Dessuten er det blitt sånn at jeg blir deprimert hvis jeg ikke får surfet på en stund, sier Linus. Men for Pontus sin del synes han det er lite å utsette på dette livet.
Selv om han hadde prøvd seg en del tidligere, var det en tur til Los Angeles og Venice Beach i 2008 som virkelig markerte starten på Pontus sin surfekarriere. Linus begynte å surfe for 6-7 år siden. I dag surfer de to like mye eller mer enn en profesjonell surfer på elitenivå kan forvente i løpet av ett år.
Har du, eller kjenner du noen med en drømmejobb? Send oss et tips til redaksjon(æt)friflyt.no


















