De fleste toppene i Sjunkfjorden har nedfarter i nordøstlig-nordvestlig eksposisjon og du kan finne tørr snø langt ut i mai, dette gjør området optimalt for toppturer om våren.
Oversiktskart over Sjunkfjorden. Fra Toppturer rundt Bodø.
Lesetid: 2 minutter
Den dype fjorden omsluttet av de høye fjellene gjør sitt til at snøen ligger lenge og til at skikjørerse kan finne roen og mye urørt snø.
Få områder i Salten kan skilte med så vakre fjell som Sjunkfjorden og området har vel ikke uten grunn gitt navn til en av våre nyeste nasjonalparker.
Spesielt må nevnes Skeistinden, Sjunkhatten, Sjunktinden og Preikestoltinden som alle har en plass i norsk tindehistorie. Ikke så rart når man ser dem.
Fra Toppturer rundt Bodø.
Fjell og turer i oversiktskart
1. Korsviktinden: Skikjøring ned Korsviktindens nydelige sørøstside er beskrevet under området Valnesfjorden.
2. Preikestolhola:Preikestolhola er en fantastisk flott bolle i moderat bratt terreng.
3. Midtiskardstinden: Turen opp Midtiskardstinden er relativt enkel, men du må gjerne belage deg på stegjern og isøks for å komme helt til toppunktet.
4. Vassviktinden:Vassviktindan omfatter egentlig alle tindene rundt Vassvikdalen, men noen bærer egne navn (Osatinden, Sørskarfjellet og Midtiskardtinden).
5. Osanakken:Osanakken har skikjøring i både østsiden og vestsiden.
6. Sørskardfjellet: Det er ingenting å si på utsikten fra toppen av Sørskardfjellet.
7. Slurvpåltinden:Slurvpåltinden egner seg for en rundtur der du går opp fra Lappøyra via Nonsfjelltuva og videre langs østvestryggen til 750 moh.
8. Bogvasstinden: Utsikten fra Bogvasstinden er spektakulær.
9. Skjerdingstinden:Skjerdingstinden har en meget bratt (40 grader) sydflanke der du er helt avhengig av å treffe rett på forholdene for at dette skal bli en suksess.
10. Torneshatten: Fra Lappøyra er det en nydelig østvendt bolle mellom Skjerdingstinden og Torneshatten.
11. Kjerringtinden:Kjerringtinden er en skitopp av de sjeldne.
12. Einarviktinden:Einarviktinden er en imponerende tind med to ulike traseer opp som gir to gode skilinjer fra toppen.
13. Sjunktinden:Sjunktinden har enestående utsikt.
Adkomst/parkering: Kjør RV 80 til Fauske og ta av nordover på E6. Kjør E6 8,0 km til avkjøring Røsvika og følg veien (FV 826) 21,5 km til veis ende ved en snuplass.
Her finner du to båtslipper UTM 19413-85688. Den lengst nord er den enkleste å benytte. Fra Røsvika følger du NV ut fjorden Sørfolda 9 km til du runder fyrlykten på Jovikneset og inngangen til Sjunkfjorden.
Kart: M711-serien Valnesfjord 2029 I, Fauske 2129 IV og Helldalsisen 2130 III eller Norge-serien Sørfolda 10130.
Allerede abonnent?
Norges største og beste magasin om ski, topptur og bratt friluftsliv - siden 1998
Med magasinKun digitalt
99 kr/md i 12 md*
+ 8 utgaver av Fri Flyt magasin
119 kr/md i 3 md*
+ 2 utgaver av Fri Flyt magasin
*Forutsetter 6 eller 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden. Fornyes automatisk hver måned etter bindingstiden.
Er du under 28 år?
Da får du halv pris på Fri Flyt.
Slik fungerer det:Betal med Vipps, del fødselsdatoen din med oss og få halv pris fram til du fyller 28 år. Når du har fylt 28 år endrer vi til vanlig pris, og sender deg et varsel i forkant.
Alle abonnement fornyes automatisk til ordinærpris. Kanseller når du vil, men senest 48 timer før fornyelse. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.