På øvelse med fjellredderne

De norske alpine redningsgruppene (NARG) er spydspissen i redningsaksjoner i bratte og høye fjell. Se den imponerende filmen fra felles NARG-øvelse i Romsdal.

Sist oppdatert: 27. oktober 2016 kl 12.31
FRIVILLIG: Alle medlemmene i de norske alpine redningsgruppene gjør jobben uten å få betaling – motivert av at en dag kan det være de selv som trenger hjelp. Foto: Kristin Imingen Hansen
FRIVILLIG: Alle medlemmene i de norske alpine redningsgruppene gjør jobben uten å få betaling – motivert av at en dag kan det være de selv som trenger hjelp. Foto: Kristin Imingen Hansen
Lesetid: 1 minutter

De norske alpine redningsgruppene består av over 240 klatrere, som alle har lang erfaring med og stor kunnskap om klatring og redning i fjell. Medlemmene gjør jobben frivillig, de får altså ikke lønn for innsatsen. NARG samarbeider med 330-skvadronen – altså rednings- og ambulansehelikoptrene i Norge.

NARG finansieres med midler fra Justis- og beredskapsdepartementet, som i fjor brukte 20,3 millioner kroner på tilskudd til de frivillige redningstjenesten, hvorav 1,17 av disse millionene gikk til NARG.

Se galleriet med masse bilder av redningsmannskapene i aksjon under artikkelen!

I dag har de norske alpine redningsgruppene disse avdelingene:

  • Tromsø

  • Bodø

  • Svolvær

  • Romsdal

  • Sunnmøre

  • Nord Gudbrandsdal

  • Langfjella

  • Hordaland

  • Rogaland

  • Jostedal

Se den flotte filmen fra NARGS øvelse i Romsdal – laget av frikjører Nikolai Schirmer på oppdrag for Norrøna:

Publisert 27. oktober 2016 kl 12.31
Sist oppdatert 27. oktober 2016 kl 12.31
 

Relaterte artikler

 
stein p aasheim
Stein P. Aasheim:

Jeg må si noe om Trango

klatrer i bratt fjell
Hardeste rute etablert av en norsk klatrer

Leo Bøe om rekord-ruta i Flatanger

Store Skagastølstind Romsdalshorn Stetind
Guide til Store Skagastølstind

Klatring på Store Skagastølstind

FIN KLATRING: Siv-Elin Skogen følger på andre taulengde av Diretta al Banano i Aosta. Sju bolta taulengder på stilig fjell gjenstår. Foto: Tore Meirik
Et paradis for bolte-entusiasten

Ni taulengder i Aostadalen

Blue Ice Choucas Pro klatresele 2025
Test av nye Blue Ice Choucas Pro

Blue Ice Choucas Pro klatresele

RENT: Mari Dahl Schlanbusch på andre taulengde av Via Dolorosa (4+). Foto: Dag Hagen
Klassikeren

Naturlig perle

Skjomen, Lappviktind, Lapplunk, Andreas Widlund, Narvik
Klatredestinasjonen Skjomen

Klatring i Skjomen

Fri Flyt utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Tore Meirik | Christian Nerdrum | Henning Reinton (magasinansvarlig)

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen