Høsten nærmer seg og fjellet er på sitt fineste. Norsk Klatring har testet åtte par bukser for klatring i fjellet, og vi avslører hvilke fjellklatrebukser som er best.
TESTET: Ei god fjellklatrebukse må ha – blant mye annet – ekstra god bevegelighet, og den må samarbeide med både klatresko og klatresele. Her er buksetester Tore Meirik i gang med Rab Torque i Innerdalen. Foto: Maria Wassdahl Meirik
Åtte bukser og de fem merkene Norrøna, Arc´teryx, Mammut, Rab og Ortovox er med i testen av klatrebukser.
Men hva skiller egentlig ei bukse for fjellklatring fra ei vanlig turbukse?
Fjelklatrebuksa må ha de samme kvalitetene som andre turbukser, men i tillegg er det noen egenskaper som gjør buksene bedre egnet til klatring i fjellet: Slitestyrke, komfort og bevegelighet under klatring og design som fungerer i samarbeid med klatresele og klatresko er viktig på bukser for fjellklatring.
Alle abonnement gir full tilgang til hele vårt digitale univers. Det inkluderer Fri Flyt,
Terrengsykkel, UTE, Klatring, Landevei og Jeger sine nettsider, app og e-magasin.
1 måned digitalt
✓Digital tilgang til 6 nettsider
✗Papirutgaver av Fri Flyt
✗Boken Verdens fineste fjellturer
3 måneder
✓Digital tilgang til 6 nettsider
✓2 papirutgaver av Fri Flyt
✗Boken Verdens fineste fjellturer
12 måneder
✓Digital tilgang til 6 nettsider
✓8 papirutgaver av Fri Flyt
✓Boken Verdens fineste fjellturer
Betal smartere med Klarna.
Abonnementene fornyes automatisk og kan sies opp når som helst, men senest før perioden utløper.
Friflyt.no har daglig dekning av det som skjer i skianlegg og toppturområder, og vi dekker debatter og dilemmaer om alt fra snøskred til klimaendringer. Om sommeren skriver vi om aktiviteter skifolk er opptatt av når det ikke er snø på bakken, som vannsport og sykkel.
På friflyt.no finner du også Fri Flyt sine skitester og mer enn 750 guider til toppturer.