/ Topptur

Turbeskrivelse Máttačorru-traversen

Máttačorru er som et barberblad stilt på høykant. En lang og smal fjellrygg som løper fra Skamdalen til Skjomen.

Sist oppdatert: 13. november 2019 kl 13.50
På tur opp fra Tverrdalsfjellet til starten på den vasse eggen på Mattačorru. Foto: Lars Thulin / Toppturer rundt Narvik.
På tur opp fra Tverrdalsfjellet til starten på den vasse eggen på Mattačorru. Foto: Lars Thulin / Toppturer rundt Narvik.

Fra Tverrdalen er det forholdsvis enkelt å nå selve toppen av Máttačorru, men å gå ryggen fra start til slutt, Máttačorru-traversen, er virkelig en tur utenom det vanlige. Turen har et kort parti som krever kunnskap i håndtering av tau, da først og fremst hvordan du bygger et rappelanker, men den er ellers ikke spesielt teknisk krevende. Det som for mange kan være krevende, er den utsatte følelsen du får av å gå på den delvis smale kammen med høye stup på begge sidene. 

Denne turen kan gjennomføres med utgangspunkt fra Skamdalen (se turbeskrivelse for Tverrdalsfjellet). Men vil du benytte deg av buss for å komme til startpunktet er Håkvikdalen det beste startpunktet. Bussene inne til Håkvikdalen og Skjomdalen går ikke spesielt ofte, så finn ut av busstidene i forkant av turen. 

Allerede abonnent?  

Norges største og beste magasin om ski, topptur og bratt friluftsliv - siden 1998

OrdinærUnder 28 år
Digital tilgang
79 kr/md i 12 md*
139 kr/md - ingen bindingstid
Med magasin
99 kr/md i 12 md*
+ 5 utgaver av Fri Flyt magasin

*Forutsetter 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden.

Alle abonnement fornyes automatisk. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.

Oversiktskart. Fra Toppturer rundt Narvik.
Turområde

Traverser

Toppturer rundt Narvik (2015)
Toppturer rundt Narvik (2015)
82 fjell og 6 traverser i Norge og Sverige
 

Relaterte artikler

 

Fri Flyt utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Tore Meirik | Christian Nerdrum | Henning Reinton (magasinansvarlig)

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen

Turbeskrivelse Máttačorru-traversen | FRIFLYT.NO