Ulykken er en av de mest omtalte i høydeklatringens historie, blant annet fordi klatrelegenden Messner har blitt beskyldt for å ikke å gjøre nok for å redde broren, og etterlate lillebroren høydesyk på fjellet. Funnstedet og en analyse av den døde Günther Messner tyder på at Reinhold har fortalt sannheten om hva som skjedde på Nanga Parbat i 1970.
Günther var den gang 23 år.
- Tatt av snøskred
Messner at han hadde begitt seg mot toppen og at broren skulle bli igjen i campen fordi han var sliten. Men Günther ombestemte seg og fulgte likevel etter storebror. Sammen nådde de toppen av Nanga Parbat. Under nedstigningen skal ulykken ha skjedd. De to tok en rute ned som var ny og ukjent, og Günther Messner ble tatt av et snøskred. Seks dager senere dukket Reinhold Messner opp i leiren og møtte resten av ekspedisjonen.
Da Reinhold i 2003 ble anklaget for å ha latt sin høydesyke bror i stikken for selv å nå toppen, sa han at det fortsatt var mulig å finne bevis for at hans versjon var riktig. Nylig ble 23-åringens frosne kropp funnet i det samme området. Reinhold Messner har nå identifisert den døde og bekrefter at det er lillebroren som endelig er kommet til rette. Brorens jakke og sko skal være gjenkjennbare, skriver flere kilder.
Reinhold Messner er et ikon innenfor høydeklatring. Han var den første til å bestige Mount Everest alene. Han var også den første som ikke brukte oksygen under klatringen og den første til å bestige alle de 14 toppene over 8000 meter.


















