– Det likner på vinter. Vi har fått snø og det er god stemning, sier daglig leder i Oslo Vinterpark Espen Bengston. 

Som ett av foreløpig fem skianlegg i Norge har Skimore Oslo fått produsert nok kunstsnø til å kunne åpne denne helgen. 

Selv om det har kommet en god del natursnø i Holmenkollen og Sørkedalen de siste dagene, er de fleste skianlegg helt avhengig av å produsere egen snø.

Kunstsnøen i Oslo-anlegget er primært lagt på Tryvann-siden og øvre del av Wyller.  

LAVE NOK TEMPERATURER: Det effektive snøleggingsanlegget til Skimore Oslo har hatt fire og en halv dag med produksjon. Kristoffer Kippernes.
LAVE NOK TEMPERATURER: Det effektive snøleggingsanlegget til Skimore Oslo har hatt fire og en halv dag med produksjon. Kristoffer Kippernes.

– Nå er kanonene skrudd av, og i følge Yr for mildt å legge snø de neste ti dagene, men det er fortsatt kaldt nok til at den holder seg fint, sier Bengston. 

Han forteller om fire og en halv effektive produksjonsdager, men at de nå må vente på en ny kuldeperiode før kanonene kan skrus på igjen. Men på lørdag åpner de altså.

– Vi åpner Hyttliheisen og Hyttlibakken (rød løype), samt deler av Murstadbakken, som er i parken. Her setter vi opp noen rails og bokser, for å få litt liv der. 

VINTER I HØYDEN: Dagsferskt bilde fra Skimore Oslo. Foto: Espen Bengston
VINTER I HØYDEN: Dagsferskt bilde fra Skimore Oslo. Foto: Espen Bengston

Fortsatt mangler det en del snø for å åpne Tårnbakken, men målet er å få klar en smalere trasse neste uke.  

Bengston forteller også om en del oppdateringer i Oslo-anlegget, som at en del av gropene og hullene i Wyller er planert med kortreist masse, slik at disse områdene ikke er like snøkrevende lenger. 

– Vi har dessuten investert i en rørgate som gjør det enklere å operere snøleggingssystemet, samt fire nye kanoner og ny tråkkemaskin til parkene. 

KLAR FOR GJESTER: Etter fire og en halv dag med snøproduksjon, kan daglig leder i Skimore Oslo Espen Bengston åpne. Foto: Fredrik Ouren Jostad
KLAR FOR GJESTER: Etter fire og en halv dag med snøproduksjon, kan daglig leder i Skimore Oslo Espen Bengston åpne. Foto: Fredrik Ouren Jostad

I tillegg har Skimore Oslo investert i en ny slipemaskin fra Wintersteiger til den nette sum av fem millioner kroner. 

– Det er tidlig åpning i år! fortsetter Bengston som åpenbart er fornøyd med å være blant landets første skianlegg til starte vintersesongen, sammen med blant annet Kvitfjell og Geilo.

Fri Flyt har tidligere skrevet om utfordringene med strømpriser, og at Skimore har sluppet unna de største bekymringene gjennom en fastprisavtale med strømselskapet.