– Flere av de. Flere søstre og brødre av Gyda, takk, sier wingfoiler Benjamin Jensen som tok turen fra Oslo til Ørekroken for å ri på stormens bølger, torsdag 13. januar 2022.
Værmeldingstjenesten windguru.com hadde meldt 2,5 meter bølger og vind på 15-18 sekundmeter – parametre som fungerer som en magnet for windsurfere, kitere og wingfoilere.

GLAD FOR GYDA: – Perfekte forhold, melder wingfoiler Benjamin Jensen. Foto: Christian Nerdrum
– Det er jo perfekte forhold. Syv grader, masse vind og bølger, fortsetter Jensen.
Allerede da Fri Flyt ankom parkeringsplassen på Ørekroken på Hvaler klokken 11, var flere av windsurferne allerede ferdig med å seile.
–Jeg var her klokken 9, og nå skal jeg på jobb, sier Joachim Sverdrup-Thygeson ikledd skjorte og finbukser i det han pakker sammen windsurfingutstyret.

TRØKK: Små seil og store opplevelser på Ørekroken. Hvaler. Foto: Christian Nerdrum
Da har Sverdrup-Thygeson også rukket å ha en treningsøkt med den legendariske windsurfing-coachen Jem Hall, som sto på land og filmet et knippe entusiaster på jakt etter verdifull læring i de eminente forholdene.
Alle er likevel ikke helt fornøyd med klimasituasjonen.

LANGE TURER: Benjamin Jensen fikk seg noen kilometer med bølger på Hvaler denne dagen. Foto: Christian Nerdrum
– Det blir sikkert bra, men jeg skulle vel heller vært på ski på denne tiden av året, sier Thomas Crawfurd. I løpet av et par dager med usedvanlig høye temperaturer, er det knapt et snøfnugg å spore i Østfolds øylandskap.

SKEPTISK: Thomas Crawfurd tar seg gjerne en dag på vannet, men er skeptisk til syv plussgrader i midten av januar. Foto: Christian Nerdrum