Hadde ikke søkt om tillatelse

En wingfoiler krasjet med hurtigbåten under en regatta i juni. Ifølge Kystverket hadde ikke arrangøren søkt om tillatelse før de satte i gang regattaen.

Sist oppdatert: 30. juni 2023 kl 13.30
wingfoilulykke i drøbaksundet
SAMMENSTØT: Ulykken mellom hurtigbåten Baronen og en wingfoiler skjedde i forbindelse med norgescup i Drøbkaksundet i pinsen. Foto: Skjermdump av innsendt video (anonym)
Lesetid: 5 minutter

18-åringen Francis Gautneb lå i teten for en gruppe seilere i den ferske vannsportgrenen wingfoil, da det plutselig smalt. Tilskuerne beskriver det som svært dramatisk da wingfoileren støtte sammen med hurtigbåten «Baronen» i Drøbaksundet.

– Det var jo omtrent 15 sekunder etter start, eller noe sånt. Det er litt som å starte et maraton rett inn i motorvei. Man kan ikke ha et arrangement hvor det er stor sannsynlighet for at det kommer en ferge og meier gjennom et felt, sier 18-åringen til friflyt.no.

Allerede abonnent?  

Norges største og beste magasin om ski, topptur og bratt friluftsliv - siden 1998

OrdinærUnder 28 år
Digital tilgang
79 kr/md i 12 md*
139 kr/md - ingen bindingstid
Med magasin
99 kr/md i 12 md*
+ 5 utgaver av Fri Flyt magasin

*Forutsetter 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden.

Alle abonnement fornyes automatisk. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.

 

Relaterte artikler

STRANDSTART: På et hjemmelaget brett på 2,56 meter og 115 liter har Halvard Holden Feragen påmontert en foil med et vingespenn på 120 cm. Foto: Christian Nerdrum
Den siste brettrevolusjonen

– Det er selve definisjonen av frihet

jente som surfer foran operahuset i Oslo
Her foiler Oda midt i Oslo sentrum

Her surfer Oda midt i Oslo sentrum

FLIGHT: Thomas Klingenberg flyr over vannskorpa på jakt etter atter en bølge. Foto: Christian Nerdrum
Tips til foil, brett og vinge:

Utstyr til wingfoiling - stor guide

CRUISER CRUISESKIPET: – I dag var det en sykt bra tysk båt. Mein.. et eller annet. Den gikk jo «hur långt som helst». Jeg kunne sikkert stått helt til Tyskland, sier foilsurfer Sebastian Kjellström. Foto: Christian Nerdrum
Surfer bak skipene i Oslofjorden

Surfer bak skipene i Oslofjorden

FAEN, ELLER JADDA!? Frustrert eller lykkelig? Kenneth Erlandsen har hatt en lang reise mot mestringen av den nye sporten wingfoil.
Kommentar fra frustrert mann (48)

«Jeg hater wingfoil»

Se film og les trinnene

Kom deg opp på foilen

 
FLYING CARPET: Den magiske følelsen av å komme seg på foilen sammenliknes ofte med å fly. Foto: Christian Nerdrum
Teknikktips til nybegynneren

En guide til alle ferskinger på wingfoil

VIND I SEILENE: Karl Aksel Aubert tar med seg Skiogsurf.no inn i Fluid. Foto: Christian Nerdrum
Vannsportbutikker slår seg sammen

– Vil bli sterkere i alle nisjene

BRUK VINGEN: Ved å presse seg ned på leading edge, vil du brettet også komme høyere opp i vannet.
Tips til wingfoiling

Vannstart et brett som synker

VANNSPORTSMANN: Christopher Dons i Fluid håper folk legger sommerferien i Norge i år.
Et ryddeår for sportsbransjen

Håper folk legger ferien hjemme

VOLDSOM KOLLISJON: Her fraktes Francis Gautneb inn i ambulanse etter ulykken i Drøbaksundet søndag. Foto: Christian Nerdrum
Hurtigbåt-kaptein suspendert

– Tenkte shit, nå dør jeg

Hjelpepersonell hjelper wingfoiler etter kollisjon.
SE VIDEO: Wingfoiler påkjørt av hurtigbåt i Drøbakssundet

Se video av surfeulykken i Drøbak: – Et forferdelig smell

Fri Flyt utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Tore Meirik | Christian Nerdrum | Henning Reinton (magasinansvarlig)

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen