MATCHER: Sigbjørn Tveit finner seg til rette i Hemsedal Railgarden. Foto: Anki Grøthe
Lesetid: 3 minutter
– IDÉEN KOM mens vi satt og snakka sammen. Fem minutter seinere hadde jeg funnet et tautrekk på finn.no. Et kvarter seinere hadde jeg kjøpt den. Da var det sånn: «Nå må vi jo gjennomføre. Vi får ikke solgt den heisen igjen», sier Martin Prøis (35).
HAN ER EN AV ILDSJELENE bak Hemsedal Railgarden på Fausko-jordet på Tuv i Hemsedal. Railhagen er nå er inne i sin andre sesong.
– Jeg drev snowboardbutikken før, og det var bra miljø, og vi pleide å ha railjammer ved cafeen annenhver uke. Så begynte parken å suge her i Hemsedal, og mange flyttet og kjørte på Gol og så på Geilo. Begge de parkene (Golparken og Tirilparken, red. anm) ble først kåret til årets park, og så lagt ned. Så vi måtte gjøre noe sjøl.
– Hvordan finansierer dere drifta?
– Alle pengene som kommer inn, går rett til drifta. Alle jobber dobbelt, men vi tar ikke ut noe lønn i denne jobben. I tillegg fikk vi hjelp fra snowboardforbundet til å søke DNB-stiftelsen, og vi fikk 350 000 derfra. Det er derfor vi kunne lage ny varmebu. Og vi er ikke helt ferdig med å bruke de pengene. Nå sparer vi til snøkanon – det sto ikke i søknaden, så vi kan ikke bruke de pengene på det, sier Prøis.
– Hva er den største forskjellen fra i fjor?
– Vel, for det første har vi hatt tråkkemaskin fra starten. Vi kjøpte den i februar i fjor for 50 000. Da jobbet Marius Urbonavicius (med-gründer, snowboarder, heiskjører, prepper og shaper) først 9-17 på Peppes, så fra 17-22 i Railgarden, og så lå Marius og kompisene hans og skrudde tråkker fra 22 til 0330 utendørs i ei uke. De litauerne er så harde, jeg orker ikke stå og se på en gang, forteller Prøis.
ELEMENTÆRT: Parken inneholder til enhver tid rundt 20 elementer. Her er Sigbjørn Tveit igjen. Foto: Anki Grøthe
Selv har han nå flytta til Sogndal, men har fortsatt ansvar for alt det administrative. I år har han og Marius med seg Didric Aardal Lothe i crewet.
– Hva tenker dere videre?
– En snøkanon hadde vært kjekt. Og kommer det inn noen ekstra kroner, kanskje en pipe dragon til tråkkeren. Jeg ser de ligger på finn.no til 10 000, sier Prøis.