Etter flere sesonger i Canada, er det lite som minner om norsk skikjøring igjen i skifilmstjerne Tonje Kvivik. Ifølge hun selv brukes stort sett snøscooter for å komme seg til topps – hvor hun har med seg et par ski på hver side av snøscooteren.
– Jeg har begynt å bli litt i diva når jeg er på fjellet, sier Tonje Kvivik fra Kristiansand til Fri Flyt.
Denne uken er hun gjest i Fri Flyts podcast, hvor hun forteller om sitt nye liv som skiproff i Squamish i Canada, hvor hun har bodd de siste årene.
Og særlig det siste året har mildt sagt vært spektakulært for Kvivik. For omlag tre år siden flyttet hun til Canada og ble med i skifilmgjengen The Blondes. Derfra har pilene bare pekt en vei, og i år ble det altså toppet med eget segment i Matchsticks Productions-filmen «Huck Yeah!».
Men i fjellet hevder hun altså at «diva»-taktene kommer frem.
– Fordi jeg tar med meg to par ski. En på hver side av snøscooteren som regel for å være helt sikker.

I STUDIO: Det ble tatt i bruk utradisjonelle metoder for podcast-innspilling på grunn av koronarestriksjoner. Foto: Anders Holtet
Ifølge Kvivik bruker hun alltid Bent Chetler med 120mm midtbredde i 184cm lengde. Der velger hun enten å bruke med Shift-binding, hvis de skal gå fra der de har kjørt scooter, eller en med vanlig alpinbinding.
For etter flere år som canadier, er det stort sett motorisert ferdsel som tar Kvivik og vennene til fjells.
– Nå som vi filmer med MSP er det mest snøscooter. Det gjør det utrolig mye enklere å komme til soner enn det hadde gjort hvis vi skulle gjort det på beina. Så det er egentlig mest snøscooter. Hvis ikke er det er så mye bakke- og alpinanlegg som overhodet mulig.
– I fjor var jeg i skianlegg kanskje 10 dager, og i backcountry alle andre dager.
– Da er det snøscooter? Eller går du mye topptur?
– Vi gikk topptur også, men vi bruker som regel snøscooter som framkomstmiddel til soner til der vi vil stå på ski. Så går vi derfra.
– Heliskiing da? Har det blitt noe av det?
– Vi var faktisk på heliskiing i fjor, omtrent 6-7 timer nord fra Whistler. Det var veldig kult, og en helt annen opplevelse. Snøscooter blir jo kalt for fattigmanns heliskiing.

FRA FILMEN: Tonje Kviviks skicrew The Blondes ble til da hun ble introdusert for Emily Childs med ordene – «dere liker jo begge klipper». Som du ser stemmer det bra for Tonje. Bilde: MSP
– Snøscooter i Norge er jo heftig debattert og lite brukt. Hvordan holdning har dere til det i Canada?
– Når jeg forteller de om snøscooter-politikken i Norge, så blir de helt forbauset. De kunne aldri tenkt seg å slutte med dette. De har helt motsatt syn enn det vi har Norge. Det er utrolig populært. Du ser snøscootere hver eneste dag.
– Men blir det ikke fryktelig bråkete?
– Det er absolutt en ting som faktisk også folk i Canada. Det er kjipt at det alltid er bråkete når du er ute i fjellet. Det kommer litt an på hvor du går. Spesielt her kan det være mange på parkeringsplassen, men i fjellene er det ingen. Det er ikke så bråkete, med mindre du går i typiske snøscooter-soner.
Kvivik kan du altså se i den nye filmen «Huck Yeah». Resten av praten av med Kvivk hører du også i Fri Flyts podcast nedenfor: