Benjamin Forthun er Norges største frikjører på sosiale medier, med over 170.000 følgere på Instagram. Han har også stått for flere virale skistunt, i tillegg til en rekke andre filmer som har fått mye oppmerksomhet.
Han har også vært aktiv på sponsormarkedet det siste året, blant annet da han byttet ut Faction med norske SGN skis tidligere i år.
Tirsdag ble det klart at han også blir en del av Norrøna, i likhet med blant annet Asbjørn Eggebø Næss, som han har gjort flere samarbeid med tidligere. Da Forthun gjestet Fri Flyts podcast kunne han forøvrig også fortelle om sitt nye vennskap med Eggebø Næss.
Tidligere var Forthun sponset av Amundsen og Bula.
– Det er mange små grunner som utgjør en stor. Ambassadør-programmet til Norrøna er skuddsikkert i forhold til mange andre. Du blir tatt inn og blir en større del av prosessen. Utvikle klær er jo for meg veldig interessant, sier Forthun.
Til tross for en gigantisk sosiale medier-profil, har Forthun tidligere studert for å bli takstmann. Han uttalte da at han ikke kunne leve av skikjøring uten blant annet studielån, eller som han sier:
– Jeg har vært fulltids skikjører en stund, og det er der jeg har tjent pengene, men det har ikke vært mye.
Forthun vil ikke si hvor stor avtalen med Norrøna er, men forteller at han nå kan leve som skiproff.
– Jeg kan være fulltids skikjører. Avtalen gjør at det er noe å leve av, sier Forthun, og fortsetter:
– Jeg ville ikke signert hvis jeg ikke fikk det tilbake.

PÅ TUR: Benjamin Forthun med Norrøna-klær i Loen. Foto: Emil Sollie
– Hva måler de deg på?
– De måler meg på innhold, tilbakemeldinger på produkter, shoots, og generelt at de ser synlighet. Også har de lyst til å fokusere på sykling også, det skal jeg også ta del i. Så har de våtdrakter til surfing. Jeg tikker av boksene for alle produktene de leverer.
Forthun har tidligere vært involvert i en rekke ulike stunts, blant annet en steinrulling på Stadt som fikk offentlig oppmerksomhet. Det endte også blant annet i anmeldelse.
– Har Norrøna lagt noen føringer for hva du kan legge ut?
– Nei, det har ikke blitt lagt noen føringer på den måten. Men det blir ingen steinrulling fremover, forteller Forthun.
– Hvor mye hadde Eggebø Næss å si for signeringen?
– Det har faktisk ikke hatt noen Asbjørn å gjøre. Men jeg skjønner at det kan virke sånn på grunn av SGN. Men nei, han visste det ikke engang, sier Forthun.
– Blir det aktuelt å gjøre prosjekter sammen med Nikolai og Asbjørn fremover?
– Ja, Schirmer og Asbjørn har alltid prosjekter, som det blir lett å ta del i. Det kan være kult å være med på.