Det var absolutt en god størrelse på bølgene denne torsdagen, men det var på ingen måter enormt. Det var en ganske perfekt størrelse hvor det ikke var for mange sett som vasket over hele høyrebølga, men de fleste bare rullet nedover pointet. På mange måter er det noe av det beste jeg noensinne har sett her i Lofoten.
Vinteren har faktisk vært veldig bra! Mørketiden er jo alltid spesiell med liten tid å score perfekt tidevann og swell, men det har vært nok å ta av. Det er også sykt deilig å se sola titte over horisonten igjen så man kan utnytte bølgene til det fulle.

SURFER: Shannon Ainslie som nyter forholdene i Lofoten. Foto: Hallvard Kolltveit
Shannon Ainslie hadde allerede tatt en titt på bølgene før jeg ankom Unstad den dagen, så vi bestemte oss for å hive i oss litt kaffe og vente litt. Da han endelig hoppet utti var det to andre i vannet, og de neste to-tre timene er vel noe av det råeste jeg har sett av en surfer her. Jeg tror jeg talte omkring ti barrels, hvorav seks-syv var skikkelig dype. De var ikke gigantiske, men akkurat store nok til at han fikk pumpet inne i bølgen, og i flere av sekvensene har jeg 30-40 bilder på rad hvor han er helt dekka inni.
Det ble sabla mørkt etter hvert, så rent fototeknisk ble det litt utfordrende. Jeg valgte å stå på land, fordi bølgene var så lange, og ligger man i vannet får man ikke dekket hele bølgen. På de siste bølgene måtte jeg senke lukkertiden og få litt motion blur i bildene.

SPEKTAKULÆRT: Lofoten har levert fantastisk surf. Foto: Hallvard Kolltveit
Det passet for så vidt bra, for Shannon avslutta sessionen med tre barrels på samme bølge; først en litt rotete seksjon hvor han var helt dekka en stund, før han stallet seg høyreist inn i en firkanta en, og så avslutta med en liten cover up på innsiden.
Overall en god dag på jobben!