Näsfjället konkurs - Nå er det til salgs

Det lille anlegget nord for Sälen byr på fem heiser, elleve nedfarter og påståtte offpist-muligheter – en times kjøring fra Trysil.

Sist oppdatert: 16. september 2025 kl 09.15
NÄSFJÄLLET TIL SALGS: Det lille skianlegget nord for Sälen har fem heiser, elleve nedfarter – og en brokete historie.
NÄSFJÄLLET TIL SALGS: Det lille skianlegget nord for Sälen har fem heiser, elleve nedfarter – og en brokete historie.
Lesetid: 2 minutter

Näsfjället, som gikk konkurs i 2021, har i flere år stått stille mens konkursboet har forsøkt å samle eiendommene knyttet til anlegget. Nå ligger store deler på nytt ute for salg. 

Det finnes interessenter. Målet er at en avtale kan være på plass i løpet av høsten, sier konkursforvalter Henric Schef til SVT.

Anlegg og fasiliteter

Näsfjället består av fem heiser og elleve nedfarter, samt campingplass, restaurant, resepsjon og skiutleie. I tillegg finnes et langrennssystem, og området er omgitt av hyttefelt som er tett knyttet til infrastrukturen i skianlegget.

Ifølge Pistkartor.se byr fjellet også på muligheter utenfor løypene:
«Anlegget byr også på fine muligheter for offpist og naturskjønne omgivelser som gjør skikjøringen til en fryd.»

Hvor gode offpiste-muligheter i Näsfjället faktisk er, kan ikke Fri Flyt bekrefte. 

Folgefonna skisenter 2025
Les også

Beliggenhet

Näsfjället ligger rundt tre mil nord for Sälen. For norske besøkende betyr det omtrent én times kjøring fra Trysil, tre timer fra Oslo og rundt fire timer fra Trondheim. Beliggenheten gjør anlegget lett tilgjengelig både fra Sverige og Norge, i tillegg til at Scandinavian Mountains Airport ligger i kort avstand.

Pris og økonomi

Så langt er ingen pris offentliggjort. I området selges hyttetomter for rundt 450.000 svenske kroner, men hele skianlegget vil naturligvis ligge langt høyere i pris. Til sammenligning har mindre svenske alpinanlegg tidligere hatt prislapper i størrelsesorden flere titalls millioner kroner, avhengig av størrelse og infrastruktur.

 
Knut Anfinset på Hallingskarvet
Les også

En vanskelig fortid

Näsfjället har hatt en turbulent historie. Allerede før konkursen i 2021 ble deler av anlegget solgt ut separat – blant annet tomten heisen står på og deler av baseområdet. Dette gjorde det svært komplisert å samle hele anlegget under én eier.

Resepsjonen og campingplassen eies ikke av konkursboet, men resten gjør det nå, forklarer konkursforvalter Henric Schef til SVT.

I konkursen tapte flere investorer store summer, blant dem tidligere elitespillere fra Malmö FF.

Näsfjället

Beliggenhet: Dalarna, Sverige – ca. 3 mil nord for Sälen

Avstand fra Norge: ca. 1 time fra Trysil, 3 timer fra Oslo, 4 timer fra Trondheim

Heiser: 5

Nedfarter: 11

Fallhøyde: ca. 200 meter

Fasiliteter: Campingplass, restaurant, resepsjon, skiutleie, langrennsløyper

Status: Konkurs i 2021, nå til salgs via konkursboet

Saken er skrevet ved hjelp av Schibsteds AI-verktøy.

Publisert 16. september 2025 kl 09.15
Sist oppdatert 16. september 2025 kl 09.15
 

Relaterte artikler

 

Fri Flyt utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Tore Meirik | Christian Nerdrum | Henning Reinton (magasinansvarlig)

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen