– Målet er det samme som i fjor; Å vinne. Det er vel ikke mulig å komme så nær sammenlagtseieren uten å ta den som jeg gjorde i vår, så det føles ikke urealistisk å gå for totalseieren.
Det sier Norges eneste deltaker i Freeride World Tour (FWT) Hedvig Wessel til Fri Flyt.

FAVORITT: Hedvig Wessel har gode muligheter i årets Freeride World Tour. Foto: Dom Daher
Hun var ekstremt nær å vinne i fjor, men ble slått i siste sekund med knappest mulig margin av sveitsiske Elizabeth Gerritzen.
– Jeg er i god form, og har trent godt i sommer. Jeg hadde en del småskader i fjor, men alt det er borte nå. Jeg har også lært veldig mye, og begynner å få en del erfaring etter tre sesonger i FWT. Det hjelper på, og jeg er nok bedre forberedt i år etter blant annet fem måneder med styrketrening, sier Wessel.
Hun flytter for øvrig til Engelberg i Sveits så fort sesongen er i gang, og da starter oppkjøringa med ski på beina.
Sist sesong – som ble amputert på grunn av korona – fik hun en seier og en andreplass som beste resultater. Hedvig har fått backflip nærmest som et slags varemerke, og hver gang hun har landet baklengssaltoen har hun også fått temmelig godt resultat.
– Jeg gjør saltoene mest for meg selv, for jeg syns det er gøy å pushe og bli bedre. Men resultatene viser at det lønner seg i konkurranser, så jeg kommer absolutt til å fortsette med det, sier hun.

HEDVIG SPESIAL: Vi begynner å bli vant til å se Hedvig Wessel på denne måten i FWT: Hun er blant svært få kvinner som sender backflip jevnlig. Foto: Jeremy Bernard
Kommende vinters FWT-sesong starter i Spania i slutten av januar, før det hele kulminerer i Verbier som vanlig. Hele FWT-kalenderen ser du lenger ned.
Hedvig gleder seg til både den nye konkurransen i Spania og til å kjøre senere på året i Canada.
– Jeg er veldig glad i Andorra og konkurransene der, og Spania blir nok litt samme greie, så det gleder jeg meg veldig til. Det blir også kult med Canada litt senere på sesongen. Jeg er ikke så glad i å kjøre ski i tjue minusgrader, sier hun.
NB! Hedvig Wessel ser du ikke bare med startnummer i vinter – hun er også med i Matchstick Productions nye storfilm The Stomping Grounds.
Freeride World Tour 2022:
22–28. januar: Baqueira Beret, Spania
30. januar – 5. februar: Ordino Arcalis, Andorra
12. – 17. februar: Kicking Horse, Canada
15. – 20. mars: Saalbach Fieberbrunn, Østerrike
26. mars – 3. april: Verbier, Sveits
Nytt denne sesongen er at etter konkurransen i Kicking Horse reduseres antall kjørere basert på de to beste resultatene, til totalt 26 som går videre til de to siste konkurransene. 12 ski menn, 5 ski kvinner, 5 snowboard menn og 4 snowboard kvinner.
Den første, påfølgende finalerunden i Fieberbrunn får et nytt best-av-to-run-format, hvor det beste runnet teller.
Det er også nytt at de to siste rundene gir flere poeng enn de foregående konkurransene. Tidligere var det bare den siste i Verbier som ga ekstra poeng.