Ni klatrere tatt i skred

Det var svært kaotisk en periode da ni klatrere fordelt på tre taulag falt ned fra midtveis i Bjøbergrenna i Hemsedal i går ettermiddag. Øverste klatrer ble truffet av et mindre sløsjskred og tok med seg de andre.

Sist oppdatert: 19. april 2013 kl 09.35
REDDES: Her blir klatrerne heist opp til Sea King-helikopteret etter fallulykken i går. Foto: Steinar Bleken
REDDES: Her blir klatrerne heist opp til Sea King-helikopteret etter fallulykken i går. Foto: Steinar Bleken
Lesetid: 2 minutter

– Det var totalt elleve klatrere som deltok på guidet tur opp renna på Bjøbergnuten. Blant skikjørere er denne kjent som «Before Noon», men denne gruppa var altså klatrere, og som klatretur er ikke renna så voldsomt krevende. Det var tre taulag i renna samtidig, og omtrent midtveis fikk den øverste klatreren et mindre sløsjskred i fanget. Dette førte til et fall, hvor ni av de elleve klatrerne ble feid ned til bånn av renna, forteller Per Ola Seim, som var en av flere redningsmenn i aksjon i går.  

Kaotisk

Nederst i renna er det en femten meter høy klippe, og alle de ni klatrerne falt utfor denne, sammen med både stegjern og isøkser. En rekke sikringer ble revet løs, og et tauene røk. Ingen av turdeltagerne var nordmenn.

– Det var svære krefter i sving, selv om skredet i seg selv ikke var så veldig stort. Snøen er likevel tung, og flere klaget over smerter i rygg og nakke. Jeg har ikke total oversikt over hvilke skader det er snakk om, men fem av klatrerne ble altså skadd, og det dreier seg om bruddskader og diverse kutt. Såvidt jeg vet var det svenske og irske statsborgere, sier Seim.

To savnet

To av klatrerne sto igjen i renna, festa i egne sikringer. Da skredet stoppet, og de ni klatrerne som ble tatt registrerte at de savnet to, ble det svært kaotisk før de ble gjort rede for. 

– De to sto igjen på en barflekk, og var vanskelige å se nedenfra. Dermed begynte de som var i stand til det å søke i snømassene, men de fant heldigvis etter hvert ut at de hadde kontroll på alle sammen.

Førefall opp til 1100

– Hvordan er snøforholdene nå?

– Vi er midt i førefallsperioden, og opp til ca 1000-1100 moh er det nokså totalt førefall, og veldig råtten snø opp til tregrensa. Men over denne høyden er det fortsatt lagdeling, og det var omtrent akkurat i dette skillet at dette sløsjskredet ble utløst. For akkurat denne ruta sin del, så er den et prosjekt man gjerne gjør deg ferdig med på formiddagen, for å unngå at det blir for varmt. Det er jo en grunn til at den heter «Before Noon», forteller Seim. 

Publisert 19. april 2013 kl 09.35
Sist oppdatert 19. april 2013 kl 09.35
 

Relaterte artikler

 
stein p aasheim
Stein P. Aasheim:

Jeg må si noe om Trango

klatrer i bratt fjell
Hardeste rute etablert av en norsk klatrer

Leo Bøe om rekord-ruta i Flatanger

Store Skagastølstind Romsdalshorn Stetind
Guide til Store Skagastølstind

Klatring på Store Skagastølstind

FIN KLATRING: Siv-Elin Skogen følger på andre taulengde av Diretta al Banano i Aosta. Sju bolta taulengder på stilig fjell gjenstår. Foto: Tore Meirik
Et paradis for bolte-entusiasten

Ni taulengder i Aostadalen

Blue Ice Choucas Pro klatresele 2025
Test av nye Blue Ice Choucas Pro

Blue Ice Choucas Pro klatresele

RENT: Mari Dahl Schlanbusch på andre taulengde av Via Dolorosa (4+). Foto: Dag Hagen
Klassikeren

Naturlig perle

Skjomen, Lappviktind, Lapplunk, Andreas Widlund, Narvik
Klatredestinasjonen Skjomen

Klatring i Skjomen

Fri Flyt utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Tore Meirik | Christian Nerdrum | Henning Reinton (magasinansvarlig)

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen