Hang fast i kanten av stupet etter skavlbrudd på Blånebba

En person ble hengende fast i kanten av stupet etter et skavlbrudd på Blånebba søndag.

Sist oppdatert: 19. april 2020 kl 23.10
Skavlbrudd
HENGENDE: Personen ble hengende fast i kanten etter skavlbruddet. Foto: Varsom
Lesetid: 1 minutter

Det var på en skitur på Blånebba, en av Romsdalens mest populære toppturer, at en person måtte holde seg fast i kanten av stupet etter et skavlbrudd. Det skriver NRK og Varsom søndag kveld.

– Han ble hengende etter hendene da skavlen knakk, og slik jeg forsto det måtte turfølget hjelpe han opp igjen, sier Dag Furberg Fjeld, som observerte nesten-ulykken, til NRK.

Han så senere at det var en stor skavl som var knekt. Varsom kom søndag med en klar oppfordring om å holde seg unna skavler:

– Koronavirus eller ikke: hold alltid avstand til skavler! I dag var det på hengende håret, for å ikke si hengende hånd, at det ikke liv gikk tapt, skriver de.

Les også denne saken om hvordan du kan unngå livsfarlige skavler.

Skavlbruddet gjorde også at det ble løst ut et stort flakskred i området. Det skal være et hundre meter stup ned fra kanten.

– Jeg har vært mye på tur, men aldri sett noen være så nære en dramatisk ulykke. Det var skremmende, sier Furberg Fjeld til NRK.

Espen Nordahl, som er vaktleder i snøskredavdelingen i NVE, sier han ble kvalm da han så bildet.

– Hendelsen på Blånebba kunne fått fatale konsekvenser.

Publisert 19. april 2020 kl 23.10
Sist oppdatert 19. april 2020 kl 23.10
 

Relaterte artikler

 
skikjøring
Skredvarslingen tar sommerpause:

Skredvarslingen tar sommerpause

VÅTE SKRED: I bratte heng kan våte skred løsne av seg selv. Her fra Pollfjellet i Lyngen. Foto: Geopraevent/Skred.AS
Sesongens siste snøskredvarsel:

Siste helg med snøskredvarsling

OMKOM: Den sveitsiske snowboarderen Eliot Dänzer omkom i et snøskred ved Eiger i Sveits 18. mai 2025. Foto: Nendaz Freeride / Instagram
Sju tatt av skred på Eiger

Juniorverdensmester omkom i skred

norsk flagg i snøkledde fjell
Fortsatt skiføre til 17. mai

Snø- og skredvarsel for nasjonaldagen

fjell med snø
Temperaturøkning og svake lag i Jotunheimen

Varme og svake lag gir faregrad 2 flere steder

snøskred
Betydelig skredfare i Troms

Store kontraster i snøskredfare

Fri Flyt utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Tore Meirik | Christian Nerdrum | Henning Reinton (magasinansvarlig)

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen