EDITS: Schirmer jakter på måter å gjøre det komplekse forståelig. Her har all ski-redigering vært til stor hjelp. Foto: Martin Andersen
Lesetid: 5 minutter
Han har gjort seg bemerket med actionfylte skivideoer, men de siste par årene har innholdet hans på Instagram fått en ny dimensjon. Mellom fjell, snø og høye drop dukker det opp korte, skarpe politiske innlegg. Videoer som på få minutter kondenserer komplisert samfunnsdebatt til noe tilgjengelig, forståelig og engasjerende.
– Den opprinnelige betydningen av ordet «idiot» er vel en person som ikke engasjerer seg politisk, sier Nikolai Schirmer til Fri Flyt.
Han forteller at det allerede i antikkens Hellas ble sett på som et grunnkrav å delta politisk for å være en del av samfunnet. Med andre ord er «en person som ikke interesserer seg i politikk» synonym med ordet idiot.
– Det er en tanke jeg liker å holde fast ved.
OPPTUR: Schirmer i sitt rette habitat. Foto: Martin Andersen
På spørsmål om hva som driver han til å engasjere seg politisk peker Schirmer på at mye av informasjonen som preger dagens debatt – særlig i valgkamper – kommer fra lobbygrupper og økonomiske interesser.
– Det er for eksempel tre store lobbygrupper i Norge som har jobbet med å fjerne formueskatten nå, finansiert av de som allerede har mest. De setter en agenda. Da er det opp til oss andre å være en motstemme. Jeg har en relativt stor plattform, mange tusen norske følgere. Da er det naturlig å bruke den til å balansere bildet – til å være et korrektiv til de som allerede har makt og penger.
For ham handler det ikke bare om en politisk kamp, men også om formidling.
– Jeg synes det er gøy å ta en tusensiders bok og prøve å koke ned budskapet til to-tre minutter. Det er en intellektuell øvelse i seg selv: Kan jeg forklare dette på en måte som folk faktisk forstår?
Fra ski til samfunn
Reaksjonene på de politiske videoene har vært overveldende positive.
– Mange, inkludert meg selv, trodde ikke at folk ville gidde å se på noe annet enn skikjøring. Men realiteten er at det politiske innholdet mitt ofte gjør det bedre enn ski-videoene. Folk er ikke bare interessert i ski, de bryr seg også om livet sitt.
BALANSE: For Schirmer er det like naturlig å snakke om økonomisk ulikhet som om skredfare. Foto: Martin Andersen
Selv om han alltid har flettet inn miljø og samfunnsspørsmål i skikarrieren, merker han at det å skille temaene gjør budskapet tydeligere.
– I skimiljøet er vi ofte fokuset ofte på fjell, snø og sikkerhet. Det er ikke alltid like naturlig å blande inn politikk som går utenfor disse temaene. Da er det fint å kunne bygge en arena hvor jeg kan snakke om de store linjene i livet, mer direkte.
Research i fritiden
De nokså korte videoene du får opp i feeden din krever omfattende forarbeid. Han trekker særlig fram inspirasjonen fra økonomen Thomas Pikettys bok Kapitalen i det 21. århundre, som er en omfangsrik bok om rikdom og inntektsforskjeller over tid i Europa og USA.
– Jeg har også brukt helger på å bla i gamle offentlige utredninger fra 50-tallet. Ofte er de bare scannet som bilder, så jeg sitter og leter i JPEG-filer etter gamle skattesatser. Det er tungt, men også utrolig spennende.
Schirmer tar en liten pause.
– Men dette er jo ikke jobben min. Jobben min er å lage skifilmer, slik jeg holder på med akkurat nå. Så alt det politiske gjør jeg på det jeg vil kalle for fritiden min.
EDITS: Schirmer jakter på måter å gjøre det komplekse forståelig. Her har all ski-redigering vært til stor hjelp. Foto: Martin Andersen
Sponsorer og politisk frihet
Å være en profilert utøver innebærer som oftest samarbeid med sponsorer. Men hva skjer når man kombinerer sponsing med politisk ytringsfrihet?
– Da jeg nylig signerte en kontrakt, sto det faktisk at man ikke kunne uttale seg politisk. Vi måtte endre det til at jeg ikke kunne si noe ekstremt politisk. Og det er jeg helt komfortabel med. Jeg sier jo ikke ting som er «crazy». Jeg snakker om fordeling, ulikhet, klima – altså politikk som ikke er særlig kontroversiell.
Han har heller ikke opplevd motstand fra samarbeidspartnere.
– Tvert imot. Flere sponsorer har sagt de synes det er bra. Jeg tror de fleste respekterer at du har meninger, så lenge det er basert på fakta. Og jeg mener jo at utøvere har et ansvar for hvem de samarbeider med. Jeg synes for eksempel at det er absurd at skiløpere har latt seg sponse av selskaper som går imot klimatiltak.
SKIKJØRER: Nikolai Schirmer i Lyngsalpene. Foto: Martin Andersen
Når Schirmer ser på samfunnsutviklingen, veksler han mellom optimisme og bekymring.
– Norge er et utrolig bra land å leve i. Jeg tror de fleste partier, uansett side, egentlig ønsker det samme: at folk skal ha det bra. Men vi ser trender som går i feil retning. Blant annet at ulikheten øker, klimaendringene blir mer alvorlige.
Fra jurist til formidler
Noe kanskje de fleste er ukjent med, er at Schirmer er utdannet jurist fra Tromsø, en bakgrunn som har gitt ham mange av verktøyene han trenger for å navigere i et hav av informasjon.
– Juridiske studier handler mye om å lese, vurdere kilder og bearbeide store mengder tekst. Det har jeg hatt enorm nytte av. For meg handler ikke formidling om at folk skal stole på «meg» som er det synlige fjeset i mine videoer, men på forskningen jeg peker på.
FORBILDE: Å leve med at andre følger dine spor kan være vanskeligere enn å sette sporene selv. Det er realiteten for Nikolai Schirmer. Foto: Sigurd Ekeli Grimsby
Han ler litt når han blir spurt om hva han ville gjort som statsminister for en dag.
– Først ville jeg flyttet investeringene fra fossil til fornybar energi. Deretter hadde jeg sørget for bedre skianlegg i Tromsø-området. Det siste er kanskje litt taktisk, men jeg tror nordlendingene hadde satt pris på det!
Hva synes du om denne saken?
Denne saken er skrevet av
Gjendine Eidslott
Journalist
Gjendine Eidslott har jobbet som journalist i Fri Flyt siden 2022. Hun har vært oppsiktsvekkende mange døgn blant spisse topper – både med og uten ski på bena. Gjendine er også interessert i klatring, sykling og andre former for friluftsliv. Har du en sak du tror Gjendine kan være interessert i? Send henne gjerne en e-post: