Hver høst siden 1998 har Fri Flyt reist landet rundt med de beste ski- og snowboardfilmene med Film Tour.
I år er det Fredrik Haugerud Karlsen som har tatt over som festivalsjef. Han er tydelig på hvilken retning han vil ta det tradisjonsrike arrangementet.
– Det er sinnsykt høy kvalitet på årets filmer. Nivået på filmproduksjon i det nordiske ski- og brettmiljøet har økt betraktelig. Det holder ikke lenger å levere råbra kjøring hvis film og klipp ikke henger med. Fri Flyt Film Tour skal være et attraktivt og konkurransedyktig produkt. Derfor kan vi ikke nøye oss med å vise noe annet enn de aller beste filmene, sier Haugerud Karlsen.
– Før hadde Film Tour et internasjonalt preg med Matchstick Productions (MSP) og Teton Gravity Research. De er ikke gode nok lenger?
– Jeg mener at vi skal bygge vår egen skikultur. De siste årene har produksjoner fra Norge og Norden begynt å matche nivået på amerikanerne, slik at vi kan levere et produkt som er mer relevant for vårt publikum, sier han.
– Hvor norsk er det nå?
– Fire av fem filmer er norske, og de fleste er også filmet i Norge.
Norge vs Amerika
– Hva med de som savner de store amerikanske kanonene?
– Nikolai Schirmer er med i år, og han har også segmenter i de store amerikanske produksjonene. Jacob Wester er med, så vi henter inn noe av det internasjonale. Men amerikanerne lager langfilmer som ofte ikke passer til programmet vårt. De er for lange, og ikke interessert i å klippe de ned for oss, sier Haugerud Karlsen.
Han legger til:
– Det kommer egne visninger av MSP senere på høsten.

– Hvordan har programmet blitt så norsk og nordisk? Er det en prosess?
– Ja, det har vært en prosess både i bransjen og blant skikjørerne. Ting endrer seg ekstremt fort, spesielt de siste fem åra. Publikum forventer høy kvalitet. Det har vært en utvikling fra at mange gikk sammen om store prosjekter til at enkeltutøvere i dag lager egne filmer på veldig høyt nivå – ofte nesten på dugnad, sier han.
For kommende Film Tour trekker han frem både etablerte navn som Rasmus Bjerkan, Vetle Sevild og litt nyere nye profiler som Emil Leenderts og ikke minst Olve Austefjord.
– Olve har tatt meg helt på senga med årets prosjekt «Yukimi». Det er annerledes, men utrolig rått, sier Karlsen.
– Hvilken film gleder du deg mest til å vise frem?
– Jeg må si Emil Leenderts sin «Caught the Bug». Den er litt annerledes, med humor, historiefortelling og til og med bra skuespill. Den treffer på en måte som føles veldig ekte, sier Haugerud Karlsen.

Nye stopp og et comeback
Årets Film Tour besøker 16 byer i perioden 19. september til 23. oktober, med nærmere 4000 gjester ventet. Nytt av året er et pilotprosjekt i Åre, Sverige – i tillegg til comeback i Kristiansand, Ål og Hemsedal.
– Hvorfor Åre?
– Åre er en skiby, og vi har med flere svenske innslag i år, som «The Forest Child» med Lovisa Rosengren, sier Karlsen.
– Hvor er det vanligvis mest liv?
– Trondheim er alltid en slager. Tromsø, Volda, Sogndal og Stavanger vil jeg trekke frem som stemningsmessige vinnere. Og det er alltid stas å fylle Chateau Neuf i Oslo med 900 publikummere. I år håper jeg vi klarer å vekke litt liv i Bergen, også. Vi har en bergensfilm som kan hjelpe på, sier Haugerud Karlsen som sikter til Olve Austefjord sin «Yukimi».
– Hvem er det som må ta seg sammen?
– Ja, det må bli bergenserne, sier Film Tour-sjefen og ler.
Bergenserne kan i tillegg skimte med å være fødebyen til til Fri Flyt.
Til årets Film Tour får han med seg Bendik Øye som konferansier.
– Bendik leverte bra i fjor, og vi ønsker å bygge gjenkjennelse i konseptet. Han er aktuell, troverdig og holder praten i gang, sier Haugerud Karlsen.

Filmene på Fri Flyt Film Tour
Årets program består av fem filmer:
Nikolai Schirmer – «The Pinnacle of Skiing»
Emil Leenderts – «Caught the Bug»
Lovisa Rosengren – «The Forest Child»
Robert Aaring – «Polar»
Olve Austefjord – «Yukimi»
Dato: 19. september – 23. oktober
Antall stopp: 16 (inkludert Åre, Sverige)
Forventet publikum: 4000
Nytt: Tilbake i Kristiansand, Ål og Hemsedal + pilotprosjekt i Åre
























