PENT: Asbjørn “stating the obvious”: Lofoten levere!
Lesetid: 3 minutter
De siste 10 årene har jeg tatt turen oppover hvert år. Jeg får ikke nok. Men her står jeg altså, og fotograferer fruktblomstring i Hardanger. Varmen og fjordutsikten. Sommeren kommer.
Så ringer telefonen. En engasjert og ivrig bergensdialekt høres i den andre enden. Stemmen går rett på sak. «– Nå skjer det i nord altså, e du klar for litt mai-pudder, Sverre?»
Skeptisk forklarer jeg at jeg akkurat har kommet hjem fra Lofoten. Men det er vanskelig å ikke la seg smitte av bergenserens engasjement. Asbjørn Eggebø Ness sier jeg ikke nei til, tenker jeg i bakhodet, mens han forteller om været som er på vei inn over Lofoten. Hva vil kona si, tenker jeg, mens Asbjørn forteller om god mat, Digermulen, Trolltindan og Villa vi skal bo i.
Mai-pudder. Hvem vil vel ikke ha det? Kjør debatt, sier stemmen i bakhodet. Men det trengs egentlig ikke.
Asbjørn vekker meg med en kopp kaffe om morgene den første Mai. Fra vinduskarmen i Digermulens Villa-Lofoten ser jeg rett inn i Trolltindan-massivet. Her er dørstokkmila kortere enn noe annet sted på kloden. Og slik er det egentlig å være på tur med Asbjørn. Trivsel er en veldig viktig faktor.
Jeg lar bildene fortelle.
Vår_i_Lofoten_2
All grunn til å glise: Lofoten, mai, snø i lufta, ferske blåskjell, båtliv og godt lag!
Morgenfugl: Fersk kaffi. Vi følger den hvite veien mot mai pudderet.
Specs
KAMERA: Nikon D4s
BRENNVIDDE: 14-24 på 17mm
LUKKERTID: 1/4000sek
BLENDER: f4,5
ISO: 400
Vår_i_Lofoten_4
1. mai: Ett fint lite 12-20cm dekke har kommet i løpet av natten. Været skifter på femøringen. Asbjørn speider etter muligheter. Vi har tatt turen inn i området rundt Reinslettindan fra Falkfjorden. Mest for å kjenne litt på forholdene og se etter muligheter for de neste dagene. Vi kikker ned i Grunnfjorden. Ideene kommer.
Nedkjøring mot Tverrdalen. Svarttinden og Nordtinden i bakgrunnen. Disse masivene sørger for at snøbygene legger igjen godsaker på riktig vindretning. Vestavær og nedbør er ofte en vinner i Lofoten, når gradestokken hoder seg på riktig side av nullen.
Specs
KAMERA: Nikon D4s
BRENNVIDDE: 24-70mm på 32mm
LUKKERTID: 1/1600sek
BLENDER: f5,6
ISO: 100
Vår_i_Lofoten_6
Det er 5. Mai: På vei opp Trolldalen, mot Kløven og Breidtinden. Litt mildt nede, men i høyden er snøen tørr og fin. Asbjørn og Eivind på sporet av nok en magisk mai dag i Lofoten.
Stigtinden: Asbjørn kjenner på G-kreftene mens jeg nyter utsikten.
Specs
KAMERA: Nikon D4s
BRENNVIDDE: 70-200mm på 75mm
LUKKERTID: 1/4000sek
BLENDER: f4,5
ISO: 200
Vår_i_Lofoten_8
Sjøveien: Lokal skipper Geir sørger for trygg ferd inn fjorden som bærer navnet sitt med rette. Grunnfjorden. Grunder og Lofoten entusiast Eivind Drivflaadt har tatt turen for å bli med på mai-tokt.
Lange dager: 22:20. Ved havnivået er det mye som tyder på att sesongen går mot sommer. Det er en god følelse og kunne vende tankene mot ny årstid, og vite att en har innkassert vinteren skikkelig. Asbjørn og Eivind på vei mot hjemreise.
Specs
KAMERA: Nikon D4s
BRENNVIDDE: 24q-70mm på 24mm
LUKKERTID: 1/1250sek
BLENDER: f2,8
ISO: 400
Allerede abonnent?
Norges største og beste magasin om ski, topptur og bratt friluftsliv - siden 1998
OrdinærUnder 28 år
Digital tilgang
79 kr/md i 12 md*
139 kr/md - ingen bindingstid
Med magasin
99 kr/md i 12 md*
+ 5 utgaver av Fri Flyt magasin
*Forutsetter 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden.