Sporten er spektakulær – men formatet er vanskeligere å forklare. For å forklare det enklest mulig må vi starte på det øverste nivået. Hvert år arrangeres FWT, den internasjonale frikjøringscupen. FWT er det øverste nivået av frikjøringskonkurranser og består av fem ulike renn. I Ski Men er det 24 kjørere som har kvalifisert seg, mens det i Ski Woman er 11 kjørere, Snowboard Men er det 13 kjørere, og i Snowboard Woman er det 7 kjørere.
Det er tre måter å kvalifisere seg til FWT:
1. Gjennom fjorårets FWT
2. Gjennom fjorårets FWQ (kommer tilbake til FWQ lenger ned)
3. Wildcard

riders_fwt
Topp 13 fra fjorårets FWT Ski Men kvalifiserer seg direkte til neste års FWT. Av fjorårets topp 13 er ikke Loic Colomb-Patton og Logan Pehota å finne FWT sin liste over årets FWT-kjørere, av ukjent grunn.
I tillegg har en del av de kvalifiserte kjørerne (Ivan Malakov, Konstantin Otter, Sam Lee og Hank Bilous) fått skader som setter de ut hele sesongen. Hvis en allerede kvalifisert kjører blir skadet eller bestemmer seg for å ikke kjøre FWT, går ikke hans/hennes plass til den neste på FWQ-rankingen. Det blir opp til FWT å velge hvem og om det skal komme inn en erstatter.
I tillegg til kjørerne som er kvalifisert for hele World Touren, er det mulig å kvalifisere seg gjennom event wildcards. Event wildcards gir mulighet til å kjøre et enkeltstående renn.Det var gjennom event wildcard Hedvig Wessel fikk mulighet til å kjøre FWT i Verbier for to år siden.
Men hva om man ikke får wildcard eller er blant fjorårets beste? Da må man kvalifisere seg gjennom FWQ, som er divisjonen under FWT.
Hvordan kvalifisere seg til FWT gjennom FWQ
Freeride World Qualifier (FWQ) er en serie frikjøringskonkurranser i divisjonen under FWT. Disse konkurransene er rangert fra én til fire stjerner. Gjennom konkurransene samler man poeng basert på resultatene man oppnår. Konkurransene med én stjerne gir minst poeng, og konkurransene med fire stjerner gir mest poeng.

points_overview_fwq
Det er store forskjeller i hvor mye poeng man kan plukke på de ulike stjernenivåene.
For å ha sjansen til å kvalifisere seg til FWT gjennom FWQ må man kjøre så mange konkurranser som mulig, og helst av så høy stjernestatus som mulig. De tre med best sammenlagtscore (de tre beste resultatene teller) (Ski Men) etter endt FWQ-sesong kvalifiserer seg til FWT.
Per i dag (17.01.19) er det Robert Ruud (10. plass) og Vilde Fimreite (8. plass) som ligger best an på sammenlagtlistene til FWQ blant nordmennene. I snowboard-klassene ligger Leif Andre Enevoldsen på 40. plass og Siri Solstad på 4. plass.
FWQ er delt inn i to regioner. Region 1 består av konkurransene i Europa, Asia og Oceania. Region 2 består av konkurransene i Nord-Amerika. De tre beste Ski Men fra hver region kvalifiserer seg til neste års FWT, i klassene Ski Woman, Snowboard Men og Snowboard Woman kvalifiserer den beste fra hver region.
I konkurransene med én stjerne er det førstemann til mølla, frem til startlisten er fylt opp. I konkurransene med to til fire stjerner bruker FWQ en seedingliste for å prioritere hvilke kjørere som får plass.

seeding_fwq
Med andre ord er veien fra å ikke ha noen FWQ-poeng til å bli en FWT-kjører veldig lang og vanskelig. I år er Hedvig Wessel eneste norske utøver i verdenscupen i frikjøring.
Freeride World Tour 2020
18.-25. januar: Hakuba, Japan
6.-12. februar: Kicking Horse, Canada
28. februar – 4. mars: Ordino Arcalis, Andorra
7.-13. mars: Fieberbrunn, Østerrike
28. mars – 5. april: Verbier, Sveits