Se for deg at året er ca 1600, jeg står med en hodeskalle i den utstrakte hånda mi, ser på den med mysende øyne, og svarer på det alle lurer på: skal du bruke votter eller hansker når du er på ski eller topptur?
Ja, altså slik mange feilaktig tror Hamlet i gjør i Shakespeares skuespill med samme navn.
Men jeg holdet noe annet og besvarer et langt viktigere spørsmål: Bør du bruke votter eller hansker på ski?
Pro vott:
1. Votter er varmt når det er kaldt
2. Votter er trendy blant jibbere
3. Votter gir godt grep fordi du ikke er bikkjekald på henda
4. Det er vanskelig å rekke finger med votter på
Con vott:
1. Votter er alt for varmt når det er varmt
2. Votter er trendy blant jibbere, noe som betyr at det kan bli teit på et kvart sekund uten forvarsel
3. Votter gir dårligere grep på staver, glidelåshemper, fjell, isøkser, andre hender, egne og andres kroppsdeler etc.
4. Det er vanskelig – på grensen til umulig – å rekke finger eller kommunisere på andre måter ved å holde fingrene i forskjellige posisjoner med votter
1. Hansker litt varmt når det er kaldt og passe når det er varmt
2. Hansker er såpass praktisk at det rett og slett ikke kan bli teit
3. Votter gir i alle sammenhenger bedre grep enn hansker
4. Det er en smal sak å rekke finger eller kommunisere på andre måter ved å holde fingrene i forskjellige posisjoner med hansker (evt bruke telefon)

KONTROLL: Hansker er kjekt å ha når du skal knote med utstyr – som skifeller. Men ikke hvis det er 33 minusgrader, da blir det kaldt. Foto: Martin I. Dalen
Con hanske
1. Hansker er mye kaldere enn votter
2. Hansker er – uforklarlig nok – ikke trendy i terrengparken. Selv ikke på sommerski i 33 plussgrader
3. Hansker gir dårlig grep fordi du fryser så jævlig på hendene at du ikke klarer å holde noe som helst
4. Det er en smal sak å rekke finger med hansker på
…så til svaret på mitt og Shakespeare og Hamlets spørsmål om det akk så viktige skiutstyret:
«Hansker eller vott: Det
er spørsmålet. For hva er edel ferd?
Å tåle dette regn av sne og piler
en bitter skjebne sender mot oss?
Eller å grabbe eller trekke skistaver mot et hav av sorger
og gjøre slutt på dem? Å dø og sove»
Er det kaldt: Bruk votter.
Er det varmt: Bruk hansker.
Må du holde veldig fast i noe: Bruk hansker men ha votter i sekken hvis det blir kaldt.
Er noe trendy eller ikke? Drit i det.
Skal du kommunisere med noen på lang avstand: Bruk hansker.
Uansett: Bare hender er aldri ok i ski-sammenheng (ok, unntaket er i enkle motbakker når det er veldig varmt).