– Det kan bli en ny hverdag for guider etter dette

For norske guider, som er inne i den viktigste sesongen i året, ble det fullstendig stopp i både gamle og nye oppdrag da koronakrisen rammet Norge i forrige uke. Tindeveglederne Jørgen Aamot og Mikal Nerberg frykter konsekvensene vil vare lenge.

Sist oppdatert: 24. mars 2020 kl 15.06
Jørgen Aamot
NY HVERDAG: Tindevegleder Jørgen Aamot tror guidebransjen vil endres etter koronakrisen. Her fra en skitur i hjembygda i Hemsedal. Foto: Erlend Sande
Lesetid: 4 minutter

– Det stoppet totalt opp. Det er en skikkelig anti-klimaks for min egen del, og jeg tror jeg snakker på vegne av alle andre også. Vi er inne i det som kalles for høysesong for guider. Du har rigget det til for ganske mye arbeid, og en intens arbeidsperiode frem til snøen forsvinner. Det er den viktigste delen av året for veldig mange, ikke minst inntektsmessig, sier Jørgen Aamot og fortsetter:

– Det er krise egentlig. 

Allerede abonnent?  

Norges største og beste magasin om ski, topptur og bratt friluftsliv - siden 1998

OrdinærUnder 28 år
Digital tilgang
79 kr/md i 12 md*
139 kr/md - ingen bindingstid
Med magasin
99 kr/md i 12 md*
+ 5 utgaver av Fri Flyt magasin

*Forutsetter 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden.

Alle abonnement fornyes automatisk. Se Fri Flyts bruker- og abonnementsvilkår her.

 

Relaterte artikler

 

Fri Flyt utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Tore Meirik | Christian Nerdrum | Henning Reinton (magasinansvarlig)

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen