Søndag 17. juli 2016 kom de første meldingene til Skandinavia om at den svenske frikjøringsstjernen Matilda Rapaport lå i koma etter en skredulykke i Farrellones i Chile. Dagen etter ble hun erklært omkommet.
Ulykken skjedde tidlig ettermiddag torsdagen før. Rapaport kjørte alene i fjellsiden under en filminnspilling da skredet løsnet. Hun forsøkte å kjøre fra det, men lyktes ikke.
Mattias Hargin, som har vært en av Sveriges beste alpinister, med blant annet flere pallplasser i verdenscupen, var gift med Rapaport da ulykken skjedde. Han forteller at tiden i etterkant var et sjokk.
– Det handler litt om å overleve for sin egen del. Hvordan skal du leve, og gjøre det du synes er gøy?, sier Hargin til Fri Flyt.

OMKOM: Mathilda Rapaport omkom i en skredulykke sommeren 2016. Foto: Peak Performance
Hargin la opp som aktiv alpinist i mars 2019, og har siden satset på en karriere som nettopp frikjører. Blant annet har han satset på filmer på Youtube, med base i Engelberg, hvor han også bor – i tillegg til Stockholm.
Det var under en innspilling i regi av spillselskapet Ubisoft i forbindelse med lanseringen av «Steep» at Rapaport ble tatt av et skred ved skistedet Farrellones i Chile.
Rapaport var en av verdens beste frikjørere, og har i tillegg til flere filminnspillinger deltatt i Freeride World Tour i en årrekke. I 2016 kom hun på 4. plass sammenlagt, etter blant annet en andreplass i Alaska.
For Hargin ble løsningen etter Rapaports bortgang å fortsette med skikjøringen.
– Skikjøring var det jeg brant for da. Det hjalp meg gjennom det lettere. Når du har noe som er viktig for deg. Det hadde vært vanskelig å bare sitte hjemme og ikke gjøre noe.
Han sier det etterhvert ble mentalt slitsomt å kjøre alpint.
– Det var vanskelig, og det påvirket meg. Det er vanskelig. Det påvirket skikjøringen min også. Nå har det gått litt tid ... Det er vilt at det har gått så lenge. Skikjøringsmessig, konkurransemessig og å reise gikk greit i starten, men så sa kroppen i fra. All den mentale påkjenningen det innebar gjorde at jeg ikke klarte å prestere på samme nivå til slutt.

SKIKJØRING: Mattias Hargin sier han ikke oppsøker de mest ekstreme skimiljøene. Foto: Privat
– Hvordan er livet nå?
– Livet er bra. Som sagt går det framover. Når man blir påminnet at det har gått så lang tid føles det vilt. Jeg er jo i et miljø hvor jeg ofte blir påminnet det. Livet har gått videre, og er bra. Jeg er glad for at jeg kan nyte å være i fjellet.
35-åringen satser altså selv som frikjører nå.
– Hvordan påvirket det skikjøringen din?
– Det har selvfølgelig påvirket meg. I fjellet tenker jeg flere ganger på beslutninger jeg gjør, og hvilke situasjoner jeg setter meg i. Jeg er ikke i de mest ekstreme miljøene. Men både med familie og med venner tenker vi sikkerhet når vi er på ski. Jeg har det i bakhodet. Men jeg klarer å nyte det også.
Rapaport ble 30 år.