Skred på Fannaråki utløste stor leteaksjon

Etter at et 200 meter langt skred gikk på Fannaråki i Jotunheimen søndag ble det satt inn store ressurser.

Sist oppdatert: 9. mai 2016 kl 09.55
SKRED: Det var i dette området skredet gikk. Foto: Norgeskart
SKRED: Det var i dette området skredet gikk. Foto: Norgeskart
Lesetid: 1 minutter

Politiet var lenge usikre på om noen var tatt i det 50 meter brede og 200 meter lange skredet på Fanaråken i Jotunheimen søndag. Det var observert tre turgåere i området. Dermed ble det satt inn store ressurser, med luftambulanse, Norske Redningshunder og Røde Kors. Det ble først meldt om skredet like før klokken 12 søndag.

– En skigåer som har sett skredet visste at det var tre andre som gikk løypa som gikk inn i skredet, sa operasjonsleder ved Vest politidistrikt, Trond Hatlenes, til NRK.no klokka 12.25.

En time senere avkreftet politiet at noen var tatt i skredet.

Tweet not found

The embedded tweet could not be found…

Ifølge regobs var skredet et vått flakskred, og ble fjernutløst i et brattheng. 

Jotunheimen har siden forrige uke hatt faregrad 3 på varsom.no, noe som tilsvarer betydelig skredfare. Forrige helg ble ti personer tatt i skred på Steindalsnosi, som ligger like i nærheten av Fannaråki. Like før helga varslet Varsom om lumske forhold i nettopp Jotunheimen.

– Du er tryggest hvis du oppholder deg i terreng slakere enn 30 grader og i tillegg utenfor mulige utløpssoner for skred som kan løsne over deg, skrev varsom.no torsdag i forrige uke.

Publisert 9. mai 2016 kl 09.55
Sist oppdatert 9. mai 2016 kl 09.55
 

Relaterte artikler

 

Fri Flyt utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Tore Meirik | Christian Nerdrum | Henning Reinton (magasinansvarlig)

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen