Septemberpudder på Fonna

– Tirsdag 4. september våknet vi endelig til blå himmel og solskinn i Bergen, og når ryktet om nysnø i høyfjellet kom, var det overhodet ikke tvil om hvordan dagen skulle disponeres. Jan Petter Svendal rapporterer fra Folgefonna.

Sist oppdatert: 5. september 2007 kl 14.16
Tråkkemaskinen måtte ut og jobbe etter at septembersnøen falt over Fonna.
Tråkkemaskinen måtte ut og jobbe etter at septembersnøen falt over Fonna.
Lesetid: 2 minutter

Etter noen intense timer med jobbing på morgenen, var det bare å hive seg i bilen og komme seg fortest mulig til Tørrvikbygd for å nå fergen over til Jondal. Tjue minutters kjøring opp fra Jondal dukker premien for en hektisk morgen opp. Et fint lag med melis (nysnø) har vår herre lagt på toppene ved Folgefonna i løpet av natten og for en som digger foto og ski er dette et paradis på jord.

Det er nesten vindstille og solen varmer godt når klær og utstyr skal på for en eventyrlig skidag med nysnø på 4. september. Bortsett fra juniorlandslaget i alpint fra Tyskland og et skilag fra Spania som er på treningsleir, er vi bare noen få personer som har valgt Folgefonna på en slik fantastisk dag.

På vei opp med skiheisen kjennes allerede den gode følelsen av at nysnøen har lagt seg, men det er først når nesen kan vendes nedover at den store opplevelsen kommer.

Skilagene har laget sine egne treningsområder med porter, så det er rikelig med områder som ikke er rørt. Først en forsiktig høyresving, så en venstresving og så noen kjappe svinger nedover i uberørt nysnø. Når jeg så stopper og snur meg, ser jeg blå himmel, solskinn og noen fine svinger i snøen som for litt siden var urørt.

Det ble mange svinger i urørt snø for undertegnede før den fantastiske september dagen var over. Når du leser dette, sitter jeg fremdeles med et stort smil og kjenner på den gode følelsen etter å ha fått oppleve nysnøen rekordtidlig denne høsten. Lurer du på hvordan været var dagen etter den fine ski opplevelsen? Pissregn - slik som det har vært i månedsvis. Men hva gjør det, når jeg fikk den ene dagen som var med nysnø under skiene på Folgefonna? Og snart er det vinter igjen!

Alle foto: Jan Petter Svendal

Publisert 5. september 2007 kl 14.04
Sist oppdatert 5. september 2007 kl 14.16
 

Relaterte artikler

 

Fri Flyt utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Tore Meirik | Christian Nerdrum | Henning Reinton (magasinansvarlig)

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen