– For meg er det ikke bare det å gunne ut de største klippene, siden jeg kjører mer teknisk. Da må jeg ta det i litt andre partier. Det var veldig kult ute skiers høyre, så jeg kjørte der, sier Ville Aarseth, som vant herrenes kvalifisering under RFC 2016.

Han satte en stor dropp ski høyre for renna som de fleste valgte. Med det arrangørene mente var historisk god kjøring i kvalifiseringen i Tredjerenna i Røldal var det hardt om finaleplassene.

Annonse

Ville Aarseth ble altså best fredag, foran Sébastien Varlet og Jordan Bricheux.

Best hos kvinnene ble Megane Betend, foran Ida Gunleiksrud og Juliette Willmann. Om vi talte riktig, fikk Betend med seg 7 element nedover, mens både Gunleiksrud og Willmann imponerte med stor fart.

Finalen går etter planen i førsterenna i morgen.

– Det blir sjukt spennende. Jeg har aldri kjørt førsterenna før. Det kan nok gå bra, men det er så mange gode med der. Jeg var utrolig overrasket over nivået. Alle kjørte dritbra, sier Aarseth.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

oystein

AASHEIM: Øystein Aasheim flippet både forover og bakover og havnet på 5. plass, og var godt fornøyd. Foto: Anders Holtet

Mange nordmenn i finale

Dennis Risvoll har gjort en svær god figur internasjonalt i år, og er i helga på plass for å kjøre frikjøringskonkurranse i Norge. Han trives godt med å være tilbake i fedrelandet, sammen med en svær gjeng fra Vågå. 

– Jeg må kjøre hardt i morra for å vinne, for å si det sånn, sier Risvoll, som ikke var helt fornøyd med egen kjøring.

Han valgte en orginal linje langt ski høyre med en stor roll-over i midten og en klassisk backflip i bunnen. Linja scoret bra, men Risvoll ble trukket noe for at han var nedi med rumpa på et av droppene.

– Jeg kjører her for å ha det gøy. Det er moro at vi er en gjeng fra Vågå, og at vi får en del i finalen også, sier Risvoll.

Av andre som imponerte var Martin Gilleshammer, som satte 4 solide dropp, og Hank Bilous, som haiket opp i stilongs og hawaiiskjorte.

mehlum

KVALIFISERTE: Linn Cecilie Mæhlum er videre til finalen.

Disse kjører for herrene – score i dag lengst til høyre:

82

Aarseth

Ville

NOR

SKI 

M

92,7

93

Varlet

Sébastien

FRA

SKI 

M

91,7

74

Bricheux

Jordan

FRA

SKI 

M

90,7

94

Enersen

Vebjørn

NOR

SKI 

M   

90,0

90

Aasheim

Øystein

NOR

SKI 

M

88,3

51

Leite Gilleshammer

Martin

NOR

SKI 

M

87,0

83

Bilous

Hank

NZL

SKI 

M   

85,3

63

Mandin

Jules

FRA

SKI 

M   

83,3

65

Mandin

Oscar

FRA

SKI 

M

83,0

75

Risvoll

Dennis

NOR

SKI 

M   

83,0

81

Straumsøy Brekke

Erlend

NOR

SKI 

M   

82,0

53

Lesteberg

Lars

NOR

SKI 

M   

81,3

95

Rød

Simon Johan

NOR

SKI 

M

81,0

62

Jossen

Alessandro

SUI

SKI 

M   

80,7

64

Cochet

William

FRA

SKI 

M   

79,7

56

Bjønnes

Tobias

NOR

SKI 

M

79,3

87

Øymar

Bård

NOR

SKI 

M

79,3

91

Hørthe

Petter

NOR

SKI 

M   

78,7

52

Fornell-Prat

Dani

AND

SKI 

M

78,3

70

Monnin

Jonas

SUI

SKI 

M   

78,3

61

Naess

Erik

NOR

SKI 

M   

77,3

96

Folkedal

Sondre

NOR

SKI 

M   

77,3

77

Lindkjølen

Trygg

NOR

SKI 

M   

76,7

89

Lerum

Mathias

NOR

SKI 

M   

75,7

72

Gangsø

Henrik

NOR

SKI 

M   

74,7

57

De Groot

Paul

NED

SKI 

M

72,7

73

Lourdel

Victor

FRA

SKI 

M   

71,3

78

Hericher

Julien

FRA

SKI 

M

68,0

69

Houillon

Pierre

FRA

SKI 

M

67,0

Disse kjører for kvinnene:

Betend

Megane

FRA

SKI 

F   

83,0

Gunleiksrud

Ida

NOR

SKI 

F   

78,7

Willmann

Juliette

FRA

SKI 

F

77,0

Rapp

Lotten

SWE

SKI 

F

76,7

Vilanova I Fàbrega

Adela

ESP

SKI 

F   

74,0

Stromberg

Caroline

SWE

SKI 

F

71,3

Castellarnau Plaza

Laia

ESP

SKI 

F   

71,0

Mæhlum

Linn Cecilie

NOR

SKI 

F

70,0

Ring

Filippa

SWE

SKI 

F

69,0

Fendl

Verena

GER

SKI 

F

64,3

Gleditsch

Martine

NOR

SKI 

F

63,0

Madsen

Malene

DEN

SKI 

F

62,7

Snowboard, kvinner:

Mandl

Manuela

AUT

SNOW

F   

76,3

Klaue

Lea

SUI

SNOW

F

62,7

Salvador Arguas

Ana

ESP

SNOW

F   

61,0

Snowboard, herrer:

Charlet

Chris

FRA

SNOW

M

82,3

Guillot-Diat

Ludovic

FRA

SNOW

M

82,0

Paulsen

Torbjørn

NOR

SNOW

M   

75,0

Brughelli

Walter

SUI

SNOW

M   

70,7

Alfano

Alexandre

FRA

SNOW

M

69,3

Björk

Adam

SWE

SNOW

M   

68,7

Skotte

Ole-André

NOR

SNOW

M   

67,0

Bochatay

Clement

FRA

SNOW

M

60,7

Vicente

David

ESP

SNOW

M

59,0