Stereo skis har etterhvert fått en bred skikolleksjon, og satser i tillegg til ski for topptur og frikjøring også nå på bakkeski og frikjøringsski for barn.
Men siden oppstarten for drøyt ti år siden har det vært tidkrevende å løfte omsetningen til et høyt nok nivå. Nå vil gründer og daglig leder Jens-Martin Johnsrud løfte skiprodusenten internasjonalt, med et mål om å selge langt flere ski enn de allerede gjør.
Målet er å komme inn hos de 200 beste skibutikkene i verden. Forrige sesong økte de med 19 butikker.
– Der høres ambisiøst ut, men vi får se hva som skjer. Det er overveldende mange tilbakemeldinger fra anerkjente forhandlere på at de liker et skimerke fra Norge og vårt fokus på kvalitet og ren produksjon i Skandinavia, sier Johnsrud.
Foran denne sesongen har han hentet inn amerikanske Marshal Olson som konsulent, som blant annet vært salgssjef for DPS-ski tidligere.
– Han jobber fast for oss et antall dager per måned og får en fast betaling for det. Ut over det får han en prosentandel av salg han genererer.

NY SKI: Stereo Piste RS er en av de nye Stereo-skiene. Foto: Martin I. Dalen
– Hva er de største utfordringene med å løfte selskapet internasjonalt?
– Når man satser så geografisk spredt er det en fare for å smøre de ressursene man har for tynt utover. Derfor er det viktig å satse på de rette tiltakene og tiltak som er skalerbare. En annen fare er å satse på butikker som ikke er riktige for vårt brand. Vi har for eksempel opplevd å selge til kunder før som fremstår som seriøse og troverdige da vi har møtt det på messer og lignende, men som har vist seg å ikke betale regningene sine eller selge på en ugunstig måte. Dette må vi unngå og derfor er Marshal sin relasjon til butikkene vi velger spesielt viktig.
Foran denne sesongen lanserte Stereo blant annet en ny bakkeski, i tillegg til en fornyet toppturkolleksjon.
I likhet med flere selskap ble også Stereo skis rammet av koronakrisen, selv om de hadde en økning i skisalget på 23 % fra 18/19 til 19/20-sesongen.
– Koronakrisen gjorde at ting ble litt annerledes enn jeg hadde tenkt, men grepene er de samme. Soliditeten til selskapet er bra, og vi har tilgang til mer kapital for å gjøre mer vekst. Jeg er ikke bekymret i det hele tatt. Vi hadde en plan og en måte å jobbe på mot markedet som fungerte bra, men korona satte planen ut av spill. Det var det ingen som forutså. Derfor må vi gjøre andre grep fremover.
Stereo skis opererer med avvikende regnskapår, altså at de leverer regnskap i tråd med skisesongen. For 2019 viser regnskapet et underskudd på nesten 1,1 millioner kroner. Etter flere runder med blant annet crowdfunding har selskapet omlag 1,5 millioner kroner i egenkapital.
– Høsten 2019 hadde vi rekordomsetning og fra juni frem til nå har vi økt omsetning sammenlignet med fjoråret. Vi vil gjøre ting i riktig rekkefølge, og bygge stein for stein, sier Johnsrud.