Ekstremsportveko på Voss samlet 1200 deltakere og publikummere i juni, med tv-dekning over hele verden.
Forslaget om å innskjerpe regler for helikoptertransport kommer frem i utkastet til nytt "regelverk for motorferdsel i utmark og vassdrag", som nå er ute til høring blant berørte parter i hele landet.
I sitt forslag skriver Direktoratet særskilt om ekstremsport-arrangementer - og foreslår at det ikke skal bli tillatt "å transportere utøvere og utstyr i forbindelse med organiserte ekstremsport-arragementer av kortvarig karakter der det primære innholdet er oppvisning eller konkurranse".
En slik regel vil bety kroken på døra for de spektakulære basehoppene og wingsuit-oppvisningene fra Nebbet i Gudvangen, og sykling og paragliding fra Lønahorgi. Dette har produsert bilder som de siste årene har gått verden rundt fra vossebygda.
– Et strammere regelverk for motorferdsel i utmark og vassdrag vil føre til at disse arrangementene vil utgå som en del av vårt offisielle program, som igjen fører til at mediedekningen av Ekstremsportveko blir svekket. Dette er synd, for den generelle markedsføringen av regionen vår trenger dette, skriver Ekstremsportveko.
Fra 2004 ble helikopterløyvet til Veko redusert til én dag for Nebbet i Gudvangen, og én dag for fjellet Lønahorgi på Voss - begge med én reservedag. Ekstremsportveko påpeker at dette er et minimum for å kunne opprettholde statusen som arrangement, og mener den begrensede flyvningen i miljøvernsammenheng har vært uproblemtatisk.


















