Truet på livet på Everest

Tre toppklatrere nær drept av sherpaer på Mt Everest

Sist oppdatert: 29. april 2013 kl 11.52
Ueli Steck, Jon Griffith and Simone Moro i camp 2. Foto: Jon Griffith
Ueli Steck, Jon Griffith and Simone Moro i camp 2. Foto: Jon Griffith
Lesetid: 1 minutter

De tre elitealpinistene Ueli Steck, Jon Griffith og Simone Moro ble angrepet av illsinte sherpaer under klatring i Lhotseveggen på Mt Everest. 

Sherpaene var opptatt med å fikse tau, da Steck, Griffith og Moro frisoloerte forbi dem. Det resulterte i at den ledende sherpaen angrep Steck på bakgrunn av at Steck i følge sherpaen skulle ha «berørt» ham, noe som jo ikke skulle initiere problemer, og om så skulle være, uansett ikke er grunnlag til å gå til angrep med vold. 

Situasjonen ble så tilspisset av de tre elitealpinistene ikke så annen løsning enn å returnere til Camp 2. Her ble de angrepet av 100 sherpaer som truet dem på livet; enten stakk de av eller en av dem ville bli drept. 

Saken er anmeldt og etterforskes nå av politiet. 

Les mer på UKClimbing.com

Les også: Everest webcam

Publisert 29. april 2013 kl 11.52
Sist oppdatert 29. april 2013 kl 11.52
 

Relaterte artikler

 

Fri Flyt utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Tore Meirik | Christian Nerdrum | Henning Reinton (magasinansvarlig)

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen

Truet på livet på Everest | FRIFLYT.NO