– Føret var overraskende bra med typisk vårføre. Myk slush øverste fem centimeter, og kompakt såle under. Fikk rundt 250 høydemeter med relativt bratt og gøy kjøring, før vi tok skia på sekken igjen og trasket opp, sier Audun Wanvik Haugen til Fri Flyt.
I forrige uke var han og Markås på skitur på Bergens høyeste fjell, Ulriken. Byen mellom de syv fjell har dermed hatt skiforhold for andre sesong på rad, etter en god snøvinter også i fjor.
Her er test av årets toppturski.

ULRIKEN: På toppen av Ulriken med ski på ryggen. Foto: Audun Wanvik Haugen
Det er ikke uvanlig at det kjøres ski på Ulriken. Fjellet, som er Bergens største, går 643 moh. , og er kjent for å by på den beste bynære frikjøringen i vestlandshovedstaden.
Litt lenger unna finner man riktignok Gullfjellet som er den mest populære skituren.
Rundt februar i fjor kunne flere rapportere om svært gode skiforhold på fjellet. Denne gangen ble det kjørt ski på «baksiden» av fjellet.
– Jeg var på en joggetur ved Svartediket for et par uker siden, og så at det kunne være nok snø i skyggesiden til å kjøre noen linjer på ski. Dagen i forveien var jeg på en rekognoseringsrunde langs toppen av siden for å sjekke forholdene, og det så lovende ut. Fikk med meg en kompisen min, og tok turen i finværet som for en gangs skyld hadde kommet til Bergen, forteller Wanvik Haugen.
De startet turen med ski på sekken fra Montana, et bydelsområde som ligger ved sørvestsiden av Ulriken.
– Vi passerte mange undrende blikk på vei til toppen. Spente på oss skiene ved selve Ulrikstoppen og skled ned til den første av to linjer jeg hadde sett meg ut.

RARE BLIKK: De to kameratene forteller at de fikk flere rare blikk på vei opp mot fjellet. Foto: Audun Wanvik Haugen
Etter den første linjen kjørte kameratene en rekke på fjellet.
– Det var en renne lenger frem i Isdalen. Her også ~250-300 hm med kjøring før vi nådde bar bakke, noe Trygve fikk kjenne godt. Det er selvfølgelig aktivitet for spesielt interesserte. Vi kunne ikke se noen andre skispor.
– Men det er gøy å se hva nærområdet har å by på av skiterreng, selv om det er lite som vitner om skikjøring når man gløtter opp på Ulriken fra byen, sier Wanvik Haugen.
Det kan derimot se ut som muligheten til å kjøre ski på Ulriken forsvinner en stund. Det er mildt nå og det skal i tillegg komme noe nedbør i tiden fremover.