– Det er marked for det nå. Når vi har kunnet åpne etter påske tidligere har vi pleid å ha åpent hver helg frem til midten av mai, sier daglig leder på Folgefonna, Michael Iversen.
I likhet med andre sommerskisenteret har de vært usikre på hvordan åpningen av skianlegget ville bli i koronakrisen. Nå har svaret fra Ullensvang kommune kommet, som tillater åpning allerede 1. mai. Det blir maks 300 besøkende i skisenteret om dagen, og det vil kun bli solgt heiskort på nett. Skal du reise dit må du altså ha kortet klart på forhånd.
Med andre ord blir ikke fasiliteter som skiutleie åpent.

TESTET: Slik så det ut da skianlegget på Fonna ble testet for en uke siden. Foto: Michael Iversen
– Du regner med dere får fyllt opp med 300 i helgene?
– Jeg er ganske sikker på at det går. En normalhelg hos oss ligger vi på 750-900 besøkende hver dag. Med 300 blir det ikke for tett for de som kommer. Det er jo en ny situasjon for oss i forhold til smittevern, sier Iversen.
Det er enorme snømengder i skianlegget, og det er målt over 10 meter snø. Ifølge Iversen er de klare til å åpne, og trenger nå en uke på å gjøre seg klare. Alt skal dermed være klart til åpninga som skjer om en drøy måned.
– Alt vi ønsker er å kunne dele snøen. Det er helt vanvittige forhold her nå. Det er som å kjøre bunnløs pudder, sa Iversen til Fri Flyt tidligere denne uka.
Et dagskort på Folgefonna koster forøvrig 395 kroner for voksne, og 325 kroner for barn. Skianlegget ligger i overkant av to og en halv time fra Bergen.
Etter planen skal Galdhøpiggen sommerskisenter åpne 16. mai, før Stryn følger noen uker etter.