Det er frarådet å reise utenfor kommunegrensen for å gå topptur i den pågående koronakrisen, og det er usolidarisk å utsette helsevesenet for risiko som er unødvendig. Det er ikke ulovlig å gå på topptur i helga, og særlig nordvestlandet skal få rikelig med snø.
Ifølge Fri Flyts snøvarsel skal flere områder i landet få et rikelig påfyll av puddersnø. Flere av områdene byr på flere fine og trygge toppturer.
Kommuneoverlege Svein Anders Grimstad i Sunndal kommune, som er en av kommunene kan vente seg et skikkelig snøfall de nærmeste dagene, sier det er fint å gå turer i området så lenge man ikke utsetter seg for risiko, og du ikke kommer fra en annen kommune.
– Det er statlige myndighetsreguleringer som bestemmer det. Men man må i alle fall ta høyde for at man går toppturer som ikke har betydelig risiko, slik at man ikke utløser redningsaksjoner. Legg inn en ekstra god margin for det, sier Grimstad.

Dronningkrona sett fra vest. Foto: Ludvig Killingberg. / Trygge toppturer.
– Vær få personer på tur
Han regner med at mange av innbyggerne nå benytter de gode skiforholdene til å ta en tur i de velkjente Sunndalsfjella på Nord-Vestlandet.
– Det er helt greit så lenge man ikke utsetter seg for risiko, poengterer han.
– Det er også dette med forsamlinger. Det må være få personer i en gruppe, og du må holde avstand, sier Grimstad.
For det er særlig kommunene Sunndal, Rauma og Molde kan by på en halvmeter pudder den nærmeste uka. Blant turene du kan gå er Dronningkrona, som er en av de anbefalte turene i boka Trygge Toppturer.
– Dronningkrona er en av de flotteste skiturene i landet, og en obligatorisk vårtur for mange i regionen, beskrives turen som i Fri Flyts toppturbase.

WYLLER: Slik så det ut i Wyller torsdag denne uka. Foto: Henrik Breuer
Flere bynære toppturer
Ifølge Varsom.no er det faregrad 2 i Romsdalen og andre steder på Vestlandet fredag og lørdag.
– Hold avstand til utløpssoner for våt snø som raser ut i varmen. Vær varsom i bratt terreng i høgfjellet der det ligger fokksnøflak, er advarselen.
Bor du i en av de norske storbyene har du også flere muligheter. Her må du likevel være fleksibel i turvalget ditt.
Det er nå stort sett bare Wyllerløypa i Oslo det er mulig å få topptur, etter at skianlegget stengte for sesongen i helga. Det er mulig å få en fin tur, men det er også stor fare for at mange samles der i helga.
Det samme gjelder Gullfjellet i Bergen og Vassfjellet og Gråkallen i Trondheim – som også er mulig å gå innenfor kommunegrensa om du bor i byen.
– En av årets fineste skidager, skrev randonee-entusiast Bård Smestad om Vassfjellet forrige helg.