/ Topptur

Bratt på Store Venjetind

I siste del i mikro-webserien Smestads Pinse er turen kommet til über-brattkjørings-klassikeren Store Venjetind.

Sist oppdatert: 2. juni 2013 kl 19.15
RINGEN SLUTTA: Ola Hovdenak kjørte ned fra Store Venjetind for første gang i 1995. Her er han i aksjon i 2013. Foto: Bård Smestad
RINGEN SLUTTA: Ola Hovdenak kjørte ned fra Store Venjetind for første gang i 1995. Her er han i aksjon i 2013. Foto: Bård Smestad
Lesetid: 2 minutter

I del 1 leste vi om Lille Venjetind, del to handla om bratt rennekøring på Hesten, og nå er tiden inne for en tur på Romsdalens høyeste fjell; Store Venjetind.

Store Venjetind revisited

5. mai 2013: Det meldes om noenlunde stabile snøforhold på Store Venjetind. Med Ola Hovdenak som noe redusert og noe ufrivilig turleder når vi toppen av Store Venjetind 1852 moh. Nedturen skjer på ski, i pudder!

Store Venjetind er virkelig et komplekst fjell. Fra ca 500 moh til toppen 1852 moh må man først opp en stor bred vestside, deretter opp en bratt og noe eksponert nordside. Man passerer så et eksponert punkt kjent under navnet Venstresvingen. Dette er det bratteste punktet der det skrår nordøstover mot et mange hundre meter høyt stup. Snølaget kan være tynt her og solpåvirket. Denne dagen var det skare akkurat på det mest kritiske punktet, mens det var pudder ellers.

Opp til toppen går man videre i en eksponert men bred østvendt side. Vi valgte lett klyving på ryggen siste stykket til topps for å unngå å gå i snø. Vi var veldig heldige med snøforholdene. Stabil nysnø på solid gammelsnø. Det er ikke krevende skikjøring fra Store Venjetind. Det er bare så jævlig luftig...

Ola Hovdenak var den første til å kjøre fjellet ned på ski. Det skjedde juli 1995. Denne dagen i mai var han tilbake på det fantastiske fjellet sammen med Bård Smestad, Lars Berger, Ola Berger og Yngve Dalquist.

Se film:

Publisert 2. juni 2013 kl 19.15
Sist oppdatert 2. juni 2013 kl 19.15
 

Relaterte artikler

VINTER: Forholdene var bedre enn forventet. Foto: Eirik Nagelsaker
Se film: sesongstart i Romsdalen

Alnestinden: – Pudder til låra!

FJELLET DER DET STARTET: Ola Hovdenak i en hytte på vei opp til Skåla - det første fjellet i samlingen til den rutinerte fjellmannen  fra Nesja. Foto: Christian Nerdrum
Samlet 1133 topper i Møre og Romsdal

Samlet 1133 topper: – Anbefaler ingen å gjøre det

LETT TILGJENGELIG: Sånn så det ut i 2019 for Robert Aaring noen dager før Trollstigen åpnet på Stigbotnhornet ved Trollstigen, som måtte sykle opp den stengte veien. Foto: Nikolai Schirmer
Sommertoppturer i Romsdalen

Klassiske toppturer ved Trollstigen

skitur i shorts
Sunnmøringene kom først

Trollstigen åpner

MAJESTETEN: Anders Eide og Ole Halt vik på vei opp Vestgjelet. Foto: Terje Aamodt
Kom mai, du skjønne milde - Vår i Romsdalen

Vinter oppe, sommer nede

 

Fri Flyt utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Tore Meirik | Christian Nerdrum | Henning Reinton (magasinansvarlig)

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen