– Å kjøre hundespann inn til foten av de nydelige fjellene i denne delen av Jotunheimen er sinnssykt fett, skituren blir nærmest for bonus å regne, sier Johan Wildhagen.
Den meritterte (ski)filmskaperen har laget en serie med tre filmer fra turer i Gjendealpene – fjellene rundt innsjøen Gjende i Jotunheimen.
Dette er bratte fjell godt egnet for toppturer på ski, men på grunn av lang inn- og utmarsj er de ikke like populære som fjellene i andre deler av Norges høyeste fjellområde.

FETE FJELL: Det er ikke mye å utsette på toppturmulighetene rundt Gjende – særlig ikke når du kan kjøre hundespann over isen. Foto: Johan Wildhagen
Se flere bilder i galleriet under artikkelen!
– Vi fikk tre fantastisk fine turer da vi lagde disse filmene i fjor, og nå vil jeg vise at Gjendealpene er skikkelig fett, sier fotografen.
Øyvind Jakobsen og Sondre Kvambekk er hundekjørerne i Best Of-filmen, som har musikk av Synnøve Brøndbo Plassen og Ola Brandsnes Vårtun
Mannen bak hundespannene er Øyvind Jakobsen, som har 36 huskyer og fire hundesleder tilgjengelig for å frakte folk inn til fjellene.
– Jeg har bodd på Randsverk i to år nå, etter å ha drevet med hunder i både Alta, Svalbard og Alaska. Selv om skifolk er spreke, så ser jeg at de setter pris på skyss. Særlig hvis de skal på Surtningssue, som krever en tur på to mil over isen på Gjende før motbakken starter. Måket er å gjøre vanskelig tilgjengelige topper enklere å og raskere å nå. Noen ganger handler det om å gjøre en flerdagerstur til dagstur, eller muliggjøre større flerdagersturer, sier han.

MANGE MULIGHETER: Det skorter ikke på fine toppturfjell i Gjendealpene. Foto: Johan Wildhagen
Hundene kan ikke trekke toppturfolk helt opp på fjelltoppene, men med de lange innmarsjene som kreves til mange av fjellene i denne delen av Jotunheimen gir skyss med hundespann mange muligheter.
– På Surtningssue venter jeg i bunn av bakken, og kjører gjengen ut igjen når de kommer ned. Men på en tur som Knutsholet setter jeg de av, så går de en runde over fjellene mens hundene og jeg kjører til der de kommer ned. Med litt flaks har jeg en kald øl i bagasjen når de kommer, gliser Jakobsen.
Johan Wildhagen har laget totalt tre filmer fra tre fjelltopper i Gjendealpene, og filmen fra Surtningssue serveres på friflyt.no fredag 22. oktober Den siste filmen fra rundturen på Knutsholet kommer mandagen etter.
Alle filmene i serien er laget av Johan Wildhagen (regi, film, foto, produsent med mer), Carl Asquini (klipp, grade og co-produsent) og Halvor Bodin (grafikk).
Her er filmen fra tur med hundespann og toppturski på Tjønnholstind:
Tjønnholstind: Guide : Sondre Kvambekk. På ski : Niclas Risvoll, Ingvild Aksnes, Simen «Snekker´n» Johannessen. Musikk : Christoffer Mietle Furuheim, Sofie Mortvedt og Ola Brandsnes Vårtun