– I herreklassen var det lite som tydet på at fire timer i regn og en relativt enkel fjellside la en demper på satsningen. Høye dropp og saltoer satt løst i skogen, og som vanlig er det tett både i toppen og bunn. Hjemmehåpene Cato Lægreid og Bjarte Brekke lagde show og hoppet massivt, men skitap blir som alltid null poeng. Eks-verdensmester Reine Barkered endte nede på 29 plass etter en dyp landing. Dani Fornell-Prat fra Andorra kjørte en ny linje med fullt av elementer, og endte på 75 poeng og tredjeplass. Ville Aarseth hoppet stort i toppen, og med fin kjøring og en dobbelklippe i bunn holdt det til 79 poeng og andreplass. I dag var det likevel ingen som kunne gjøre det bedre i Saudasvingen enn Saudas store sønn Tobias Bjønnes, sier arrangør Pelle Gangeskar.

Annonse

FLIP: Martin Leite Gilleshammer er stødig på backflip, og kjørte inn til 15. plass i årets RFC. Foto: Andreas Kalvig Anderson

For andre gang i historien har en danske kommet på pallen i RFC. I jentenes skiklasse ble den nybakte danske mester Malene Madsen nummer 3, med tre dropp, god teknikk og full kontroll. Elisabeth Gerritzen (SUI) og Chloe Roux Mollard (FRA) valgte begge en trippeldropplinje i toppen, og Chloe grep seieren med fattige 0,4 poeng. Beste norske ble Martine Gleditsch på 9. plass.

For første gang i historien var værgudene ordentlig vrange med Røldal Freeride, og både deltagere og arrangører hadde store utfordringer for å få gjennomført RFC for femtende gang.

Torsdag var det snøbyger, kuling og gjennomslagsføre, noe som ikke var forenelig med sikkerhetskravene. Fredag ble brukt til å vurdere fjellsider med tanke på mulig gjennomføring i det meldte regnværet som kom i dag. Alternativ 11 (av 12) på listen over konkurransearenaer i Røldal ble valgt, siden den lå lavt nok og kunne gjennomføres uten bruk av helikopter.

TALENT: Sondre Lindkjølen er en dyktig jibber, men en enda bedre storfjellskjører. I dag endte han som nummer 11. Foto: Andreas Kalvig Anderson

Resultater Røldal Freeride Challenge 2015:

Ski, herrer:

  1. Tobias Bjønnes (NOR)
  2. Ville Aarseth (NOR)
  3. Dani Fornell-Prat (AND)
  4. Bård Øymar (NOR)
  5. Aurélien Collet (FRA)
  6. Sondre Folkedal (NOR)
  7. Paul de Groot (NED)
  8. Lars Lesteberg (NOR)
  9. William Cochet (FRA)
  10. Pierre Houllion (FRA)
  11. Sondre Lindkjølen (NOR)
  12. Trygg Lindkjølen (NOR)
  13. Øystein Aasheim (NOR)
  14. Alexander Kristensen (NOR)
  15. Martine Leite Gilleshammer (NOR)
  16. Ethan Weibrecht (USA)
  17. Dennis Risvoll (NOR)
  18. Christoph Schöfegger (AUT)
  19. Frikk Tore Kristiansen (NOR)
  20. Sam Lee (NZL)
  21. Henrik Gangsø (NOR)
  22. Vegard Birkeland (NOR)
  23. Theo Cheli (SUI)
  24. Markus Nilsen (NOR)
  25. Albin Pettersson Bråthe (SWE)
  26. Sondre Loftsgarden (NOR)
  27. Benjamin Kalra (AUT)
  28. Marian Lösch (GER)
  29. Reine Barkered (SWE)
  30. Shanty Cipolli (ITA)
  31. Oskar Holmblad (SWE)
  32. Vebjørn Enersen (NOR)
  33. Sigurd Løvfall (NOR)
  34. Cato Lægreid (NOR)
  35. Alexander Motorhead (SUI)
  36. Bjarte Brekke (NOR)
  37. Ivan Malakhov (RUS)
  • Hans Petter Bakke (NOR) DNS

Ski, damer:

  1. Chloë Roux Mollard (FRA)
  2. Elisabeth Gerritzen (SUI)
  3. Malene Madsen (DEN)
  4. Laure Vailly (FRA)
  5. Sabine Schipflinger (AUT)
  6. Tijn Vujik (NED)
  7. Karin Stöckel (SWE)
  8. Caroline Stromberg (SWE)
  9. Martine Gleditsch (NOR)
  10. Linn Cecilie Mæhlum (NOR)
  11. Laia Castellarnau Plaza (ESP)
  12. Natalie Segal (AUS)
  13. Anja Gardli (NOR)
  14. Marte Hansen (NOR)
  15. Valeriea Apostolo (ITA)
  16. Verena Fendl(GER)
  17. Johanne Adde (NOR)
  18. Jacob Kreichmayr (AUT)
  19. Sophie Martz (FRA)
  20. Ida Gunleiksrud (NOR)
  • Anne May Slinning (NOR) DNS

Snowboard, herrer:

  1. Alexander Hoffmann (AUT)
  2. Torbjørn Paulsen (NOR)
  3. Clement Bochatay (FRA)
  4. Florian B. Fournier (FRA)
  5. Andreas Strømseth (NOR)
  6. Chris Charlet (FRA)
  7. Ole-André Skotte (NOR)
  8. Roar Stormo (NOR)
  9. Espen Mikkelsen (NOR)
  10. Christoffer Granbom (SWE)
  11. Tommaso Gazzini (ITA)
  12. Alexandre Alfano (FRA)
  13. Vegard Tveit (NOR)
  14. Erling Solheim (NOR)
  15. Marek Gazda (SVK)
  16. Wolfgang Kofler (AUT)
  17. David Vicente (ESP)

Snowboard, damer:

  1. Tiphanie Perrotin (FRA)
  2. Mikaela Hollsten (FIN)
  3. Anna Orlova (RUS)
  4. Audrey Hebert (CAN)
  5. Katrine Gabrielsen (NOR)
  6. Caroline Onarheim (NOR)
  7. Siobhan Challis (AUT)
  8. Eline Garlie (NOR)
  9. Manuela Mandl (AUT)